Piatok8. november 2024, meniny má Bohumír, zajtra Teodor, Teo

Trump chce skoncovať s Daeš: Počas jeho inaugurácie zatkli viac ako 200 ľudí

Donald Trump
Donald Trump (Zdroj: Foto: SITA/AP)

WASHINGTON - Celkove 217 ľudí bolo zatknutých a obvinených z výtržníctva počas demonštrácií vo Washingtone, ktoré sprevádzali piatkovú inauguráciu nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Šesť policajtov utrpelo pri stretoch s demonštrantami ľahké zranenia.

Médiá o tom informoval úradujúci náčelník polície v americkej metropole Peter Newsham. Potýčky medzi účastníkmi protestov a policajtmi, ktorí proti nim použili slzotvorné spreje a omračujúce granáty, sa odohrali len niekoľko blokov od ulíc, kadiaľ prechádzal Trumpov inauguračný sprievod. Okrem iných prípadov výtržníctva bolo hlásené aj podpálenie jednej z limuzín, z ktorej stúpal k oblohe čierny dym.

Viacero demonštrácií v okolí washingtonského Kapitolu, kde Trump skladal prezidentskú prísahu, sa zaobišlo bez násilia, približne stovka výtržníkov však podľa Newshama začala "ničiť majetok a hádzať predmety do ľudí či okien". "Táto skupinka bola z veľkej časti vyzbrojená sochormi a kladivami," dodal policajný náčelník.

Oslavy spojené s inauguráciou nového prezidenta vo Washingtone pokračujú vo večerných hodinách miestneho času troma plesmi, na ktorých by sa mal zúčastniť aj samotný Trump s manželkou Melaniou. Prezidentský pár sa predtým presunul v slávnostnom sprievode z Kapitolu pred Biely dom, kde sledoval zo špeciálnej tribúny prehliadku armádnych a iných súborov.

Chce skoncovať s Daeš

Trump dnes krátko po svojej inaugurácii zverejnil svoje vízie týkajúce sa kľúčových oblastí politiky svojej administratívy. Príslušné dokumenty boli sprístupnené na webovej stránke Bieleho domu. "Trumpova administratíva je odhodlaná viesť zahraničnú politiku zameranú na americké záujmy a na americkú národnú bezpečnosť," píše sa v časti venovanej zahraničnej politike.

Základným princípom Trumpovej diplomacie bude heslo "Mier prostredníctvom sily". Jeho dodržiavanie by malo priniesť pokojnejší svet, v ktorom bude menej konfliktov a viac spoločných záujmov. Hlavnou prioritou Trumpovho ministerstva zahraničných vecí bude porážka Daeš a ďalších islamistických teroristických skupín. S týmto cieľom budú USA v prípade potreby presadzovať "agresívne spoločné a koaličné vojenské operácie".

Spojené štáty budú tiež pracovať so zahraničnými partnermi na tom, aby znemožnili financovanie teroristických skupín a zintenzívnili výmenu spravodajských informácií. Zapoja sa tiež do kybernetickej vojny, aby narušili a eliminovali nepriateľskú propagandu a nábor bojovníkov.

Prezident Trump je tiež odhodlaný znovuvybudovať americkú armádu a zvrátiť dlhoročný trend jej zmenšovania. "Dominantné postavenie našej armády sa nesmie spochybňovať," píše sa v dokumente. Dôležitým nástrojom Trumpovej administratívy bude diplomacia. USA si v rámci nového zahraničnopolitického prístupu nebudú v zahraničí vyrábať nepriateľov, ale hľadať skôr priateľov a spojencov.

Odsúhlasili ministrov 

Horná komora amerického Kongresu schválila v piatok uvedenie Jamesa Mattisa do funkcie ministra obrany. Spomedzi nominantov na posty vo vláde nového prezidenta Donalda Trumpa následne získal podporu senátorov aj John Kelly ako minister pre vnútornú bezpečnosť.

Generál námornej pechoty vo výslužbe Mattis vystrieda doterajšieho ministra obrany Asha Cartera, ktorý pôsobil vo vláde prezidenta Baracka Obamu od februára 2015. Republikánski členovia Senátu vyvíjali nátlak, aby bola Mattisova nominácia urýchlene schválená a zabránilo sa tak situácii, keď by bol tento post čo i len krátky čas po piatkovej inaugurácii Trumpa neobsadený.

Na to, aby sa mohol Mattis uchádzať o uvedenú pozíciu, museli obe komory Kongresu schváliť výnimku zo zákona z roku 1947. Táto legislatíva totiž vyžaduje, aby v prípade obsadenia postu ministra obrany bývalým príslušníkom armády uplynulo od jeho odchodu do výslužby najmenej sedem rokov. Mattis pritom odišiel z armády len v roku 2013.

Generál vo výslužbe Kelly povedie ako nový minister pre vnútornú bezpečnosť USA rozsiahly správny aparát, ktorý bol vytvorený po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a momentálne zamestnáva takmer 250.000 ľudí. V minulosti pôsobil v námornej pechote USA a až do začiatku roka 2016 bol veliteľom Južného veliteľstva ozbrojených síl Spojených štátov (USSOUTHCOM).

Pod ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť spadajú aj pohraničná stráž a colná správa či agentúra pre zvládanie následkov katastrof. Trump v predvolebnej kampani sľuboval, že zastaví ilegálnu imigráciu, postaví múr na hranici s Mexikom a nechá deportovať ľudí, ktorí sa zdržiavajú v USA ilegálne. Senát schválil obsadenie oboch uvedených ministerských postov iba niekoľko hodín po tom, ako sa stal republikán Trump v piatok 45. prezidentom USA.

Prvé kroky proti Obamacare

Trump využil prvý deň vo funkcii aj na úvodné kroky proti reformnému zákonu o zdravotnej starostlivosti, ktorý presadil jeho predchodca Barack Obama. V Oválnej pracovni Bieleho domu podpísal v piatok popoludní (miestneho času) svoje prvé prezidentské nariadenie, týkajúce sa "zmierňovania záťaží" vytvorených touto legislatívou.

Trump nariadil federálnym orgánom, aby v súvislosti s tzv. Obamacare využili možnosti na "minimalizovanie neželaných finančných nákladov" pre štáty, jednotlivcov, poisťovateľov alebo zdravotnícke zariadenia. Podľa hovorcu nového prezdienta Seana Spicera ide o prechodné opatrenie, kým bude tento zákon zrušený a nahradený novým, ako predtým sľuboval.

Demokrat Obama považuje presadenie zákona o ochrane pacientov a dostupnej zdravotnej starostlivosti za jeden zo svojich najväčších vnútropolitických úspechov. Podľa republikánov však nový systém dobre nefunguje a príliš rozširuje právomoci federálnej vlády na úkor občanov a jednotlivých štátov.

Trump podpísal ako prezident prvé oficiálne dokumenty už krátko po svojej piatkovej inaugurácii. Bola medzi nimi legislatíva, ktorá umožní novému ministrovi obrany Jamesovi Mattisovi ujať sa funkcie. Ďalej signoval niekoľko nominácií, ktoré predloží americkému Senátu, a tiež deklaráciu k Národnému dňu vlastenectva.

Minister prisľúbil bojaschopnú armádu

Nový minister obrany USA James Mattis krátko po svojom uvedení do funkcie vyhlásil, že bude postupovať tak, aby zaistil "pripravenosť armády bojovať dnes aj v budúcnosti". Vo vyhlásení určenom členom vojenského personálu a ich rodinám zároveň priznal, že "nijaký národ nie je v bezpečí, ak nemá priateľov", a prisľúbil, že bude spolupracovať s ministerstvom zahraničných vecí na "upevnení" spojenectiev s inými krajinami. Rezort obrany pod vedením Mattisa sa tiež bude snažiť, aby "vyťažil plnú hodnotu z každého dolára daňových poplatníkov vynaloženého na obranu, a tým získal dôveru Kongresu i Američanov".

Generál námornej pechoty vo výslužbe Mattis v piatok zložil ministerskú prísahu do rúk viceprezidenta Mika Pencea spoločne s ďalším vyslúženým generálom Johnom Kellym, ktorý prevzal vedenie ministerstva pre vnútornú bezpečnosť. Obaja boli uvedení do funkcií v prvý deň pôsobenia prezidenta Donalda Trumpa, a to len krátko po tom, ako ich nominácie odsúhlasil Senát a nový šéf Bieleho domu podpísal príslušné listiny.

Mattis na nedávnom pojednávaní senátneho výboru pre ozbrojené sily uviedol, že Rusko považuje za jednu z najvážnejších hrozieb pre Spojené štáty. Tie musia byť podľa neho pripravené tejto hrozbe v nutnom prípade čeliť. Bývalý generál však napriek tomuto vyhláseniu podporuje snahu novozvoleného prezidenta Trumpa spolupracovať s Moskvou.

Po ceremoniáli ďakoval Clintonovcom

Trump zamieril po inauguračnom ceremoniáli na slávnostný obed vo washingtonskom Kapitole, kde stoloval spoločne s republikánskymi aj demokratickými kongresmani a ďalšími osobnosťami.Väčšinu z obeda strávil Trump sediaci za vrchstolom v živom rozhovore s demokratickým senátorom Charlesom Schumerom, ktorý sa údajne predtým vyhrážal, že sa bude snažiť spomaliť hlasovanie o niektorých z Trumpových nominantov do vládneho kabinetu.

K ich konverzácii sa na záver pripojil aj demokratický senátor Joe Manchin. S členmi Trumpovej rodiny sedela pri stole aj niekdajšia demokratická súperka nového prezidenta Hillary Clintonová so svojím manželom, exprezidentom Billom Clintonom. Práve tejto dvojici Trump na konci obeda poďakoval za účasť na svojej inaugurácii. Clintonocov zároveň vyzval, aby sa postavili, za čo si následne vyslúžili búrlivý potlesk. "Nie je už nič viac, čo by som mohol povedať, pretože si týchto ľudí veľmi vážim," dodal Trump.

Viac o téme: Donald TrumpJames Mattis
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu