LONDÝN - Videonahrávky, na ktorých sú zachytené malé severokórejskej deti nútené pracovať v uhoľných baniach alebo v kameňolome a pri budovaní železničnej trati, zverejnil v posledných dňoch britský denník The Daily Mirror. Najmladším deťom na snímkach môže byť podľa denníka iba päť rokov.
Denník The Daily Mirror uviedol, že videozáznamy zaobstarali členovia siete odvážnych informátorov skrytými kamerami v priebehu tohto roku na severe KĽDR v provinciách Janggangdo a Čagangdo, kde sa stavia dlhá vlaková trať.
Alarmujúca štatistika varuje pred zneužívaním detí: Vo svete ich pracuje až 168 miliónov
Na jednej z videonahrávok vidno deti, ako rozbíjajú skalnú stenu a potom samé či po dvojiciach nosia ťažké vrecia s kameňmi k nákladným automobilom. Tie potom odvážajú ku koľaji. Na železničnej trati pracuje ďalšia skupina detí. Kladivami a sekerami rozbíjajú veľké balvany na menšie, ktoré sú pokladané medzi koľaje.
Na prácu sú údajne nasadzované celé školské triedy a deti sú nútené pracovať až desať hodín denne. Práca prebieha v pálčivej horúčave, učitelia stojaci obďaleč si tienia rukami oči a kričia pritom rozkazy žiakom, ktorých telá sa prehýbajú pod ťarchou závažia.
Ďalší videozáznam bol zhotovený v neslávne preslávenej uhoľnej bani Aoči, kde si po desaťročia odpykávajú tvrdé tresty politickí väzni. Deti vo veku už okolo siedmich rokov na záberoch nosia ťažké vaky s uhlím. Keď sa chlapci na chvíľku zastavia a začnú sa hrať a hádzať kamene do kaluže, sú vzápätí napomenutí a poslaní späť do práce. Podľa denníka The Daily Mirror je pravdepodobné, že deti zachytené na videu sa narodili priamo v pracovnom tábore.
Aktivisti bojujúci za ľudské práva tvrdia, že v 24-miliónovej Severnej Kórei sú denne využívané milióny detí na otrockú prácu. Deti z chudobných rodín vraj neboli v škole celý rok. Pokiaľ deti pracovné úlohy nesplnia, sú vraj často bité. Za prácu nedostávajú žiadnu finančnú odmenu.
Organizácia pre ľudské práva reagovala na zábery detskej práce tvrdou kritikou. Michael Glendinning z Európskej aliancie pre ľudské práva v Severnej Kórei vyhlásil, že charakter a doba trvania práce zadanej týmto deťom porušuje množstvo medzinárodných zákonov.
„Milióny severokórejských detí sú podrobené vyčerpávajúcej práci, ktorá ich zbavuje šance na šťastné detstvo,“ uviedol Glendinning a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zasiahlo.
„Dopady tejto práce na ich fyzické a duševné zdravie a na ich vzdelanie sa nesmú podceňovať,“ dodal. Jeho organizácia vyjadrila aj obavy ohľadom „zranenia, podvýživy, vyčerpania, problémov s rastom a dlhodobých psychologických problémov“ týchto detí.
The Daily Mirror poukazuje tiež na obrovský rozdiel medzi životom detí z chudobných rodín nútených k otrockej práci a životom, aký žijú deti z rodín patriacich v KĽDR k elite. Tie sú na videu zachytené pred školou v meste Kannge v provincii Čagangdo, len niekoľko kilometrov od miest, kde iné deti drú na stavbe železnice. Privilegované, pekne oblečené deti sa usmievajú, cvičia a spievajú pred zrakmi hrdých rodičov.