ALEPPO - Proces odsunu povstalcov a evakuácie civilistov z východného Aleppa v Sýrii sa dnes zdržiava, bude však pravdepodobne pokračovať ďalej. Uviedla to organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne.
SOHR vysvetlila, že dôvodom sú bližšie nešpecifikované nezhody medzi Ruskom a sýrskou vládou.Do Aleppa už na základe dohody dorazili vládne autobusy. Organizácia Spojených národov požiadala v utorok o okamžitý prístup do východného Aleppa, aby tak mohla potvrdiť Ruskom oznámené ukončenie vojenských operácií v oblasti a monitorovať evakuáciu civilistov a odsun opozičných bojovníkov.
Vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura v utorok po mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN novinárom povedal, že určitú oblasť vo východnom Aleppe zrejme stále kontrolujú ozbrojené skupiny.Najväčšie znepokojenie pre OSN predstavuje osud približne 50.000 civilistov, o ktorých sa predpokladá, že sa stále nachádzajú vo východnom Aleppe.
Údaje, ktoré má OSN k dispozícii uvádzajú, že v tejto časti mesta sa pohybuje stále zhruba 1500 ozbrojených bojovník. Približne 30 percent z nich tvoria osoby z militantnej skupiny Džabhat Fath aš-Šám (bývalého Frontu an-Nusra) napojenej na al-Káidu. De Mistura však upozornil, že tieto čísla treba brať s veľkou rezervou, pretože OSN v tejto časti mesta nepôsobí a nevie ich bezprostredne overiť. Nejasným ostáva aj to, či sa opoziční bojovníci sťahujú z Aleppa aj so zbraňami, čo bolo jednou z diskutovaných otázok.
OSN podľa diplomatovho vyjadrenia trvá na tom, aby bol umožnený odchod tým civilistom, ktorí sa rozhodnú odísť spolu s bojovníkmi do provincie Idlíb. Vyjadril však obavu, aby sa táto povstalcami kontrolovaná oblasť nestala ďalším cieľom sýrskej vlády.
Prímerie medzi povstalcami a Ruskom vstúpilo do platnosti v utorok o 18.00 h miestneho času (17.00 h SEČ). Aktivisti aj obyvatelia vo východnom Aleppe potvrdili, že boje sa zastavili. Dohoda sa týka evakuácie civilistov a "umiernených povstalcov" s ľahkými zbraňami.
Zdroj zo sýrskej vlády uviedol, že sýrska armáda zrejme dnes alebo vo štvrtok vyhlási mesto za dobyté, čo je pre vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada s podporou Moskvy obrovským víťazstvom.
Slovensko posiela humanitárnu pmoc
Slovensko posiela humanitárnu pomoc do troch nemocníc v sýrskom Aleppe. Konvoj so zdravotníckymi prístrojmi, posteľami pre nemocnice, dekami či prikrývkami vypravia dnes o 8.30 h z logistickej základne ministerstva vnútra vo Vajnoroch. V Aleppe sa momentálne odohrávajú najväčšie boje v rámci ozbrojeného konfliktu v Sýrii.
Celková hodnota humanitárneho nákladu prevyšuje sumu 127.000 eur. "Najväčšiu časť pomoci tvoria zdravotnícke prístroje pre anestéziológov, servoventilátory a monitor vitálnych funkcií pacienta ICARD od slovenského výrobcu Chirana Stará Turá," informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí (MZV) SR.
Ďalšiu časť materiálnej pomoci vyčlenili zo zásob Ministerstva vnútra (MV) SR, tvoria ju spacie vaky, uteráky, prikrývky a postele pre nemocnice v hodnote viac ako 27.000 eur. Časť pomoci poskytuje mimovládna organizácia Magna deti v núdzi. Slovenskú pomoc odovzdá nemocniciam organizácia Magna.