WASHINGTON - Americké ministerstvo obrany premrhalo 125 miliárd dolárov a zakrylo dôkazy: s takýmto zistením prišiel renomovaný denník Washington Post.
Lídri Pentagónu nariadili v januári 2015 audit, ktorý im mal pomôcť naplánovať zníženie byrokracie, zvýšenie efektívnosti úradníckych pozícií a preinvestovanie ušetrených zdrojov do terénu. Štúdia im ukázala oveľa väčšie zbytočné míňanie, než očakávali. Vyplynulo z nej, že ministerstvo utráca oveľa viac, než naozaj na svoju prácu potrebuje. Vrchní predstavitelia Pentagónu sa obávali, že ak sa to dozvie Kongres, priškrtí im rozpočet. Dokument preto zatajili.
Z auditu vyplynulo, že 125 miliárd dolárov sa mohlo ušetriť lepším využívaním informačných technológií, zavedením skoršieho odchodu do dôchodku a priškrtením predražených konzultantov a dodávateľov služieb a tovarov. Takmer štvrtina rozpočtu ministerstva, ktorý bol 580 miliárd dolárov, išla na byrokraciu – účtovníctvo, ľudské zdroje, logistiku a správu majetku.
Správa tiež odhalila, že ministerstvo zamestnávalo takmer toľko úradníkov v kanceláriách, koľko má vojakov v teréne. Úradníkov bolo 1,014 milióna, vojakov 1,3 milióna. Vedenie ministerstva sa obávalo, že ak Kongres zistí, že ministerstvo je schopné fungovať s menším rozpočtom, zníži ho. Ministerstvo totiž už vtedy čelilo rozpočtovým škrtom. Vedúci predstavitelia Pentagónu preto na štúdiu uvalili zákaz zverejňovania.
Podľa zistení Washington Postu ministerstvo odporúčania štúdie realizuje, ale v oveľa menšom rozsahu. Do roku 2020 chce ušetriť 30 miliárd dolárov. "Nikdy nebudeme takí hospodárni ako komerčná organizácia. Sme najväčšou byrokraciou na svete. Vždy tam bude nejaká neefektívnosť," povedal pre Washington Post zástupca ministra obrany Robert O. Work.
Novozvolený prezident Donald Trump, ktorý sa má funkcie ujať v januári, v predvolebnej kampani sľúbil, že zvýši armáde rozpočet. Zdroje chce na to získať "eliminovaním vládneho utrácania a rozpočtových trikov".