WASHINGTON - Novozvolený americký prezident Donald Trump začal s tímom svojich hlavných spolupracovníkov vyberať členov nového vládneho kabinetu a posudzovať stovky adeptov na obsadenie vysokých postov v kľúčových rezortoch. Mnohé z týchto funkcií si pritom vyžadujú viacnásobné bezpečnostné previerky či potvrdenie v Senáte, informovala v noci nadnes agentúra AP.
Trumpov tím sa za týmto účelom zišiel súkromne a začal sa tak proces preberania moci od administratívy dosluhujúceho demokratického prezidenta Baracka Obamu. V danej skupine sa okrem iných nachádzajú predseda pre odovzdanie vlády a guvernér štátu New Jersey Chris Christie, predseda republikánskeho národného výboru Reince Priebus, novozvolený viceprezident USA Mike Pence či manžel Ivanky Trumpovej Jared Kushner.
Tím kladie dôraz na rýchle obsadenie najdôležitejších postov v oblasti národnej bezpečnosti, potvrdili nemenované zdroje oboznámené s rokovaniami. Bill Hagerty, Trumpov hlavný poradca pre prezidentské menovania, však odmietol poskytnúť detaily ohľadom toho, kedy sa pristúpi k prvým personálnym zmenám.
V budúcej vláde Donalda Trumpa budú zrejme jeho najoddanejší stúpenci vrátane bývalého starostu New Yorku Rudyho Giulianiho či niekdajšieho kongresmana Newta Gingricha. Giuliani by sa podľa spravodajskej stanice NBC News mohol stať ministrom spravodlivosti a Gingrich šéfom diplomacie.
Medzi ďalšími možnými kandidátmi sa spomína generál vo výslužbe Michael Flynn (ako minister obrany či poradca pre národnú bezpečnosť), bankár a finančný šéf Trumpovho volebného tímu Steve Mnuchin (minister financií) a republikánsky finančník Lew Eisenberg (minister obchodu).
Trump sa dnes stretne v Bielom dome s úradujúcim prezidentom Barackom Obamom, ktorý ho pozval na rozhovor do Oválnej pracovne. Americká prvá dáma Michelle Obamová sa medzitým stretne s jeho manželkou Melaniou.
Sanders je pripravený na spoluprácu
Bývalý kandidát na post prezidenta USA za Demokratickú stranu Bernie Sanders vyhlásil, že je pripravený spolupracovať s novozvolenou hlavou štátu Donaldom Trumpom v oblasti pomoci robotníckej triede, bude však "rázne oponovať" ostatnej politike, ktorú Trump prisľúbil.
Tento senátor za štát Vermont vo vyhlásení ďalej uviedol, že Trump sa "trafil do hnevu upadajúcej strednej triedy, ktorá je už otrávená a unavená ekonomikou establišmentu, politikou establišmentu a médiami establišmentu". Slová 75-ročného nezávislého senátora citovala v noci nadnes agentúra AP.
Sanders tvrdí, že ak Trump "myslí vážne presadzovanie politiky zameranej na zlepšenie podmienok pracujúcich rodín, potom je spolu s ďalšími pokrokovými ľuďmi pripravený na spoluprácu." Ak však bude Trump "presadzovať rasistickú, sexistickú, xenofóbnu a protienvironmentálnu politiku, bude jeho ráznym oponentom".
Sanders bol súperom Hillary Clintonovej v boji o prezidentskú nomináciu Demokratickej strany; po tom, ako bývalá prvá dáma USA zvíťazila v primárkach, ju Sanders v ďalšom boji podporil. Clintonová však v hlavnom zápolení o Biely dom s Trumpom zaznamenala po intenzívnej predvolebnej kampani horkú prehru.
Dosluhujúci demokratický prezident Barack Obama sa dnes stretne s Trumpom v Bielom dome. "Všetci mu teraz prajeme úspech pri zjednocovaní a vedení krajiny," vyhlásil Obama a dodal, že jeho tím pomôže Trumpovi pri hladkom odovzdávaní moci. "V prvom rade sme Američania, až potom demokrati či republikáni," pripustil Obama. Republikánska strana okrem Trumpovho prezidentského víťazstva získala tiež väčšinu kresiel v oboch komorách Kongresu, pripomína agentúra Reuters.