PRAHA - Českí umelci vyzvali včera v reakcii na postoje prezidenta Miloša Zemana verejnosť na občiansky nepokoj. Prezident sa podľa nich vyjadruje hrubo a rozširuje klamstvá. Kritizujú tiež nedávne vyhlásenie ústavných činiteľov k vzťahom s Čínou, informoval spravodajský server iDNES.cz.
Výzvu umelcov zverejnil popoludní Petičný výbor na obranu demokracie, ktorý dnes založili šéf Národného divadla Jan Burian a herci Vojtěch Dyk a Jiří Bartoška. Pod ich iniciatívu sa zatiaľ podpísali desiatky známych osobností.
"Naše slobody sú už dlhšiu dobu ohrozované politickou mocou. Najvyšší ústavní činitelia v liste štyroch sľubujú oddanosť Čínskej republike. Čínska vláda povýšene reaguje, že po slovách musia nasledovať činy. Táto hanba nás vracia do minulosti," píše sa na úvod výzvy.
Tá ďalej žiada prezidenta, aby prestal v šírení klamstiev a hrubých vyjadrení a ospravedlnil sa za ne. Chce tiež, aby parlament odsúdil vyhlásenie ústavných činiteľov a politici "presadzovali ideály demokracie, slobody a masarykovskej humanity".
Občania tomu majú pomôcť svojou aktivitou. O svojich postojoch majú podľa výzvy diskutovať, organizovať zhromaždenia na podporu demokracie, písať petície, ďalšie výzvy či adresovať svoje stanoviská politikom aj ústavným inštitúciám.
"Keď to bude nutné, štrajkujme. Sedemnásteho novembra sa opäť zíďme na námestiach a zvážme ďalšie kroky, potrebné na ochranu demokracie. My do Ruska a Číny nepatríme! Chceli sme späť do Európy, nie do Hulvátova," píše sa okrem iného vo výzve.
Iniciatívu už podpísali desiatky osobností - napríklad herci Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Anna Geislerová, režiséri Jan Hřebejk a Václav Marhoul či speváčka Eva Pilarová, uviedol hovorca Národného divadla Tomáša Staněk.
Zeman vyznamenal aj slovenského režiséra Juraja Jakubiska
Tridsať vybraných významných osobností ocenil dnes večer český prezident Miloš Zeman pri príležitosti osláv 98. výročia vzniku samostatného Československa. Medailu za zásluhy I. stupňa v oblasti v umenia získal aj slovenský režisér Juraj Jakubisko, informoval Český rozhlas a portál iDNES.cz.
Tohtoročné oslavy poznamenal spor o neudelenie vyznamenania bývalému väzňovi z Osvienčimu Jiřímu Bradymu. Z tohto dôvodu na tohtoročný ceremoniál odmietla prísť časť pozvaných politikov a osobností, napriek tomu bola Vladislavská sála Pražského hradu zaplnená. "Premýšľal som nad spoločným menovateľom dnešných vyznamenaných. Témou je tradícia spoločnosti, ak chcete poetickejšie - korene. Spoločnosť je ako strom, korene dávajú stromu životodarnú silu. Strom, ktorý má korene vyvrátené, môže ťažko odolávať vonkajším vplyvom," povedal Zeman na úvod svojho prejavu.
Z 30 štátnych vyznamenaní bolo deväť in memoriam. Jedno z nich prišiel za svojho otca Valtra Komárka prevziať český novinár a poslanec hnutia ANO Martin Komárek, hoci váhal, či má na ceremoniáli zúčastniť.
Najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho leva zapožičal Zeman napríklad príslušníkovi československého zahraničného odboja Jaroslavovi Klemešovi a z občianskej skupiny pražskému arcibiskupovi Dominikovi Dukovi. Radom Tomáša Garrigua Masaryka ocenil herca Jana Kačera a medailu Za zásluhy dostal spevák Daniel Hůlka. Bývalý nemecký eurokomisár Günter Verheugen, ktorý za Európsku komisiu viedol rozhovory o vstupe ČR a ďalších krajín do EÚ, dostal Rad bieleho leva za zásluhy v prospech Českej republiky.
Rad bieleho leva dostal aj pilot RAF a plukovník vo výslužbe Alois Dubec, najvyššie ocenenie za bojovú činnosť dostali in memoriam letecký maršal RAF Karel Janoušek a najúspešnejší československý pilot v službách britského letectva Karel Kuttelwascher. Medailu Za hrdinstvo si prevzal Jiří Nesázal, ktorý sa vlani postavil šialenému strelcovi v reštaurácii Družba v Uherskom Brode.
V publiku sedeli napríklad Zemanov predchodca Václav Klaus, minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek, minister obrany Martin Stropnický, herečka Jitka Frantová Pelikánová alebo Stropnického manželka, herečka Veronika Žilková.
Vo Vladislavskej sále chýbali predstavitelia KDU-ČSL, TOP 09, ODS a ďalších politických strán. Niektorí z nich sa zúčastnili masového zhromaždenia na Staromestskom námestí zvolaného ako alternatíva k oficiálnym oslavám na Pražskom hrade. Na ceremoniál neprišla ani bývalá prvá dáma Dagmar Havlová.
Web Aktuálně.cz zverejnil informáciu, že voľné miesta vo Vladislavskej sále zrejme zaplnil platený komparz. Zemanovi úradníci mali zvolať do sály kustódky, ktoré zvyčajne dozerajú na výstavy na Pražskom hrade. Za trojhodinovú "prácu" mali dostať dokonca zaplatené. Prezidentov hovorca Jiří Ovčáček toto tvrdenie odmietol.