BRUSEL - Prvý deň rokovaní 28 národných lídrov na summite Európskej únie v Bruseli skončil v noci zo štvrtka na piatok krátko po prvej hodine rannej. Predseda Európskej rady Donald Tusk pripomenul, že hlavnými témami boli migrácia, vzťahy s Ruskom a situácia v Sýrii.
Taliansky premiér Matteo Renzi v jednej z prvých reakcií po skončení rokovaní uviedol, že závery summitu EÚ vyzývajú na zastavenie násilia a nastolenie prímeria v severosýrskom meste Aleppo a na začatie politického dialógu, ktorý by Sýrii zabezpečil prechodné politické obdobie. Podľa jeho slov EÚ zároveň ustúpila od plánov, o ktorých sa hovorilo pred summitom, že pripraví ďalšie sankcie pre Rusko za jeho vojnovú úlohu v Sýrii.
Tusk na spoločnej tlačovej besede s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom pripomenul, že v oblasti migrácie zostávajú vysoké počty utečencov cez Stredomorie a preto sa posilňuje dialóg s piatimi africkými krajinami pôvodu migrantov (Senegalom, Mali, Nigerom, Nigérií a Etiópiou) ako zabezpečiť návratovú politiku pre nelegálnych migrantov. Tusk dodal, že zlepšenie migračnej situácie vo východnom Stredomorí viedlo k diskusiám o návrate k plnému fungovaniu Schengenu bez dočasných kontrol na vnútorných hraniciach pri posilnení vonkajších hraníc únie.
Tusk s odkazom na vzťahy EÚ s Ruskom upozornil, že národní lídri sú znepokojení dezinformačnými kampaňami ruskej strany, narúšaním vzdušného priestoru, kybernetickými útokmi a zasahovaním do vnútropolitických procesov v EÚ. Rovnako aj spochybňovaním vyšetrovania tragédie letu MH17, kde lídri EÚ vyjadrili plnú podporu holandským vyšetrovateľom. "Ruská stratégia je oslabiť EÚ," skonštatoval Tusk a dodal, že nie je v záujme EÚ zvyšovať napätie s Ruskom, únia však musí reagovať na to, čo sa deje.
Ohľadom situácie v Sýrii lídri EÚ podľa Tuska odsúdili útoky na civilné obyvateľstvo v Aleppe zo strany sýrskeho režimu a jeho spojencov, najmä Ruska. EÚ vyzvala na okamžité ukončenie útokov a je pripravená použiť všetky možné páky ak v Aleppe budú pokračovať "zverstvá".
Predseda Európskej rady pripomenul stanovisko britskej premiérky Theresy Mayovej, že Británia aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy do konca marca, pričom zopakoval, že pri budúcich debatách o brexite zostávajú štyri základné slobody, vrátane slobody pohybu, pre EÚ nedeliteľné.