ŽENEVA - Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura vyzval dnes bojovníkov napojených na teroristickú sieť al-Káida v povstalcami ovládaných častiach severosýrskeho mesta Aleppo, aby z tejto oblasti odišli.
De Mistura takisto požiadal ruské a sýrske sily, aby okamžite zastavili "bombardovanie Aleppa zo vzduchu" a poskytli tak militantom zo skupiny Džabhat Fath aš-Šám - predtým známej ako Front an-Nusra - čas opustiť mesto.
Vyslanec OSN tiež vyhlásil, že ak militanti "dôstojne" zložia zbrane a rozhodnú sa odísť, on "osobne" ich bude sprevádzať. De Mistura povedal, že militanti v podstate zadržiavajú v Aleppe ako "rukojemníkov" približne 275.000 ľudí. OSN pokladá Front an-Nusra za teroristickú organizáciu, pripomenula tlačová agentúra AP.
De Mistura uviedol, že vo východnej časti Aleppa sa nachádza maximálne 900 bojovníkov bývalého Frontu an-Nusra, teda sýrskej odnože teroristickej siete al-Káida, a budú "potrebovať určité záruky", že im umožnia skutočne bezpečný prechod do susednej provincie Idlib. Vyslanec sa stretol dnes s novinármi v Ženeve.
Kvôli bombardovaniu sa pridávajú k teroristom
Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault varoval dnes počas návštevy Moskvy, že nevyberavé bombardovanie sýrskeho mesta Aleppo tlačí miestnych obyvateľov k tomu, aby sa pridávali k teroristickým skupinám. "Tým, že sýrsky režim podniká naslepo letecké útoky na Aleppo, na jeho civilné obyvateľstvo, len živí a podporuje závažný proces radikalizácie ľudí, ktorí ešte nemajú nič spoločné s terorizmom," vyhlásil Ayrault. Jeho vyjadrenia priniesli tlačové agentúry Interfax a DPA.
"Takéto bombardovanie plodí nových džihádistov. To musí prestať," povedal francúzsky minister zahraničných vecí novinárom po stretnutí so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom, na ktorom sa snažil presadiť nové prímerie v Aleppe. Lavrov pred novinármi vyjadril presvedčenie, že ruské pripomienky k francúzskemu návrhu prímeria budú vzaté do úvahy, keď bude Bezpečnostná rada OSN rokovať o schválení príslušnej rezolúcie.
Rusko sa dostalo pod paľbu kritiky za pretrvávajúcu podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a za úlohu pri bombardovaní Aleppa. Niektoré časti Aleppa, ktoré je jedným z najľudnatejších miest v Sýrii, kontroluje vláda a iné zase bojujúce povstalecké skupiny vrátane zoskupení napojených na teroristickú sieť al-Káida. Rusko sústavne tvrdí, že jeho nálety sú zacielené proti teroristickým skupinám, západné vlády ho však obviňujú z ohrozovania životov civilistov.
Minulý týždeň Ayrault povedal v dolnej komore francúzskeho parlamentu, že tí, čo nepodporujú prímerie v Sýrii, riskujú, že budú spolupáchateľmi vojnových zločinov. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francúzsky náprotivok Francois Hollande sa 19. októbra stretnú v Paríži na diskusiách o plánoch na nové prímerie v Sýrii, oznámil dnes Lavrov. Dodal, že Rusko očakáva "obrovský význam" týchto rozhovorov.
USA tento týždeň pozastavili spoluprácu s Ruskom na riešení konfliktu v Sýrii. Washington ako dôvod uviedol, že pôvodné prímerie zlyhalo a Moskva nedokázala ukončiť násilie. USA podporujú niektoré povstalecké skupiny snažiace sa o zvrhnutie Asadovho režimu. Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura dnes v Ženeve vyhlásil, že sýrsky režim a Rusko by mali prestať ničiť východnú časť Aleppa bojmi proti ani nie tisícke militantov napojených na al-Káidu.