KYJEV - Rada Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA) vyjadrila dnes znepokojnie v súvislosti so zatknutím ukrajinského novinára Romana Suščenka ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB).
"Ruské úrady musia zverejniť ďalšie podrobnosti vysvetľujúce zatknutie Romana Suščenka a musia mu zaručiť kvalifikovanú, rýchlu a spravodlivú právnu pomoc a právo kontaktovať svoju rodinu. Ak nemôže byť okamžite predložený dôveryhodný dôkaz proti nemu, mal by byť prepustený a mal by mu byť umožnený návrat do vlasti," uvádza sa v stanovisku Rady EANA.
FSB dnes oznámila, že zadržala spravodajcu tlačovej agentúry Ukrinform, ktorý je podozrivý zo spolupráce s ukrajinskými tajnými službami. Ukrajinský novinár Suščenko je podľa FSB dôstojníkom hlavnej správy rozviedky ukrajinského ministerstva obrany a v Rusku mal za úlohu zhromažďovať informácie o ruských ozbrojených silách.
Ruská FSB prípad vyšetruje ako podozrenie zo špionáže. Moskovský súd dnes schválil návrh, na základe ktorého bude Suščenko vo vyšetrovacej väzbe do 30. novembra. Agentúra Ukrinform dnes informovala, že Suščenko je jej zamestnancom od roku 2002, pričom v minulosti pôsobil aj ako spravodajca v Paríži. Podľa Ukrinformu bol minulý týždeň v Moskve na súkromnej návšteve.
O jeho zadržaní pre podozrenie zo špionáže informovali ruské úrady až v nedeľu. Podľa ruskej ľudskoprávnej aktivistky Zoje Svetovovej je Suščenko vo vyšetrovacom väzení (SIZO) Lefortovo, a to v úplnej izolácii. Svetovová podľa Ukrinformu uviedla, že so Suščenkom v SIZO hovorila. Povedal jej, že ruskí vyšetrovatelia mu po zadržaní neumožnili spojiť sa s rodinou ani s veľvyslanectvom a že fyzicky ho nemučili, ale "vyvíjali naňho psychologický nátlak".
Agentúra Ukrinform a manželka zadržaného požiadali o zastupovanie známeho ruského advokáta Marka Fejgina. Ukrinform sa okrem toho obrátil na novinársku verejnosť, ľudskoprávne organizácie a diplomatické úrady, aby sa postavili na obranu ukrajinského novinára a vyvinuli tlak na jeho oslobodenie.