Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

SPRÁVA DŇA Sonda Rosetta ukončila svoju 12-ročnú misiu nárazom do kométy: Posledný záber!

Posledné fotografie zo sondy Zobraziť galériu (4)
Posledné fotografie zo sondy (Zdroj: Facebook/Rosetta Mission, ESA)

WASHINGTON - Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) dnes nárazom do kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko ukončila svoju dvanásťročnú misiu. Vedci v riadiacom centre v nemeckom Darmstadte to potvrdili na základe toho, že s ňou náhle stratili rádiový kontakt. Krátko pred ukončením misie sonda ešte poslala na Zem posledné fotografie a iné údaje o kométe.

Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie. Z hibernácie sa prebrala v januári 2014, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy vzdialenej od Zeme 509 miliónov kilometrov sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty. 

Zábery zo sondy Rosetta
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Facebook/Rosetta Mission, ESA)

Dvanásteho novembra 2014 potom sonda vypustila modul Philae, ktorý pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne, a preto sa odrazil. Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz.

Zábery zo sondy Rosetta
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Facebook/Rosetta Mission, ESA)

Po niekoľkých dňoch sa mu však vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania ale stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl. Z hibernačného režimu sa prebral až po siedmich mesiacoch a následne sa prostredníctvom Rosetty sedemkrát nakrátko skontaktoval so Zemou. Posledný kontakt s ním vedci nadviazali vlani 9. júla, odvtedy však boli všetky pokusy o komunikáciu neúspešné. Tento rok vo februári preto jeho misiu oficiálne ukončili, pričom Rosette sa začiatkom tohto mesiaca podarilo modul nájsť, a určiť tak jeho presnú polohu. 

Zábery zo sondy Rosetta
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Facebook/Rosetta Mission, ESA)

Viac o téme: MisiaNASAEurópska vesmírna agentúraSonda Rosetta
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu