BRUSEL – Hoci téma rozširovania EÚ nebola predmetom diskusií lídrov na piatkovom summite v Bratislave, z hľadiska priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ ide o veľmi dôležitú tému. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok to vyhlásil dnes na úvod konferencie pod názvom Posúvanie rozširovania EÚ dopredu: na lepšej komunikácii záleží, ktorá sa konala na pôde Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli.
"Rozširovanie je jednou z našich priorít a verím, že na konci nášho predsedníctva budeme môcť ukázať pozitívne výsledky," uviedol Korčok. Hovoril o tom, že diskusie v Bratislave sa venovali najmä budúcnosti EÚ a dodal, že aj na dnešnej konferencii prítomným v sále pripomenul, že pri debatách o budúcnosti únie sa netreba zamerať len na to ako "usporiadať dom" po odchode Británie, ale treba myslieť aj na to, že sú projekty, ako je rozširovanie. A to je podľa jeho slov "ten najúčinnejší inštrument na stabilizáciu nášho susedstva".
Korčok zopakoval, že na summite v Bratislave zazneli mnohé výzvy, aby Európa zohrávala väčšiu úlohu vo svete a bola globálnym hráčom, čo sa však nedá, ak nemáme stabilitu v susedstve. A do tohto kontextu zapadá aj proces rozširovania únie. Téma dnešnej konferencie v Bruseli, ktorá zahŕňa rozširovanie a komunikáciu, pre Slovensko predstavuje jasnú úlohu, povedal Korčok.
"Chceme komunikovať tým krajinám, ktoré sa chcú stať členmi EÚ, veľmi otvorene, čo treba urobiť. Nie sme krajinou, ktorá nekriticky tlačí tému rozšírenia dopredu, ale komunikujeme zreteľne týmto krajinám, čo musia urobiť, aby urobili jasné a merateľné kroky dopredu," spresnil. Korčok pripomenul, že slovenské predsedníctvo za prvé dva mesiace zvládlo tento proces dobre, keďže EÚ otvorila so Srbskom dve kľúčové kapitoly v prístupových rokovaniach – číslo 23 o súdnictve a základných právach a číslo 24 o spravodlivosti, slobode a bezpečnosti.
Máme ambíciu otvoriť do konca roka aj ďalšie prístupové kapitoly, ktoré sú technicky pripravené (napríklad kapitola číslo 5 – verejné obstarávanie), na termíne ich otvorenia sa však musia zhodnúť všetky členské krajiny EÚ. Korčok v tomto smere považuje za úspech aj to, počas utorňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli, ktorému bude predsedať, sa účastníci zamerajú na hľadanie dohody ministrov pre vypracovanie stanoviska Európskej komisie ohľadne žiadosti o otvorenie prístupového procesu, ktorú podáva Bosna a Hercegovina.
"Je to zrozumiteľná komunikácia. Robte domáce úlohy, transformujte a reformujte svoje krajiny a bude pokrok," opísal situáciu Korčok. Podľa jeho slov je dôležitá aj druhá časť komunikačnej stratégie, pokiaľ ide o rozšírenie, pretože nemožno iba tlačiť na kandidátov bez toho, aby po dokončení niektorých krokov nedostali od terajších členov náležitú odozvu.
"Posledná vec z hľadiska komunikácie je zrozumiteľne hovoriť o našich cieľoch, ale proces komunikácie si netreba pliesť s propagandou či reklamou. Nejde tu o samotný proces propagácie rozširovania, je to aktívna politická práca a angažovanosť za tieto ciele," zdôraznil Korčok.