Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

V Spojených štátoch sa zamestnanosť zlepšuje: No má to háčik, muži sedia doma!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: http://www.thinkstockphotos.com/)

WASHINGTON - V Spojených štátoch pracuje čoraz menej mužov. Ekonómovia a sociológovia si lámu hlavu nad príčinami a dôsledkami.

Nezamestnanosť v USA je na úrovni 4,9 percenta, čo je polovica v porovnaní s obdobím hospodárskej krízy v roku 2008 a po ňom. Mužskej populácii to však nepomohlo. Doma zostáva takmer 12 percent mužov, čo je najviac za posledné desaťročia.

Muži sa vytrácajú z pracovného trhu už od 60. rokov minulého storočia. Kým vtedy pracovalo takmer 100 percent mužov vo veku od 25 do 54 rokov, dnes je to 88,3 percenta; nepracuje teda 11,7 percenta mužov. Na trhu tak chýba desať miliónov pracujúcich.

"Jeden zo šiestich mužov v produktívnom veku nemá prácu. Je to horšie ako počas hospodárskej krízy v roku 1940," Nicholas Eberstadt, výskumník pre ekonomiku a demografiu. Títo muži podľa neho ani nie sú rátaní medzi nezamestnanými, pretože prácu si nehľadajú. Veľká väčšina z nich - 83,5 percenta - nepracovala minimálne posledný rok.

Hoci nejde o nový fenomén, výskumníci a odborníci stále hľadajú príčiny a snažia sa predvídať dôsledky. Eberstadt sa sťažuje, že od vlády im chýbajú niektoré štatistické údaje a o chýbajúcich mužoch je zatiaľ známe len málo.

Podľa amerického Úradu pre štatistiky zamestnanosti nepracujú najmä muži bez vyššieho vzdelania, slobodní muži a muži čiernej pleti. Prečo však títo muži nepracujú a čo namiesto toho robia?

Muži robili v minulosti najmä manuálnu a fyzicky náročnejšiu prácu. Tú dnes vykonávajú stroje. Ekonómovia sa zhodujú na tom, že technológie a zahraničná konkurencia rušia pracovné miesta. V Spojených štátoch tiež zoslabol vplyv odborárskych organizácií. Muži okrem toho skôr odchádzajú do dôchodku a poberajú príspevky z poistenia zdravotného postihnutia.

Tara Sinclairová, hlavná ekonómka kariérneho portálu Indeed.com, hovorí, že pracovné pozície vyžadujúce si svaly sú nahrádzané pozíciami vyžadujúcimi si mozog a tento trend nie je v prospech mužov. Podľa Národného centra pre štatistiky v oblasti vzdelávania ide v Spojených štátoch 60 percent bakalárskych titulov do rúk ženám. V 60. rokoch 20. storočia to bolo naopak. Ženy sa teda rýchlejšie prispôsobili meniacim sa podmienkam na pracovnom trhu.

Sinclairová upozorňuje, že ak budú muži naďalej odchádzať z pracovného trhu, môže to ešte viac napnúť sociálnu záchrannú sieť. Tá je už pod tlakom starnúcej populácie.

David Autor, ekonóm z Massachusetts Institute of Technology (MIT), varuje, že tento trend si vyberie daň na stave ekonomiky. "Krajina bude menej bohatá. Ľudia budú menej bohatí. Rast bude pomalší. Bude to mať veľmi zlý vplyv na príjmové rozdiely v Spojených štátoch," myslí si Autor.

A čo teda títo nepracujúci muži robia? Ani to zatiaľ nie je z existujúcich štatistík jasné. Isté je len to, že nie sú mužmi v domácnosti. Kým 40 percent nepracujúcich žien sa stará o rodinu a domácnosť, spomedzi nepracujúcich mužov to robí len päť percent.

Viac o téme: NezamestnanosťSpojené štáty
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu