ANKARA - Turecké úrady vydali dnes v súvislosti s pokusom o prevrat z 15. júla zatýkací rozkaz na bývalého futbalového internacionála a tureckého reprezentanta Hakana Šüküra. Informovala o tom denník Guardian.
Prokurátor obvinil Šüküra z "členstva v ozbrojenej teroristickej skupine", čo je narážka na organizáciu v Spojených štátoch pôsobiaceho tureckého kazateľa Fethullaha Gülena, ktorého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje z organizácie júlového prevratu, čo však Gülen odmieta. Šükür údajne vlani opustil Turecko a usadil sa v Spojených štátoch. V súvislosti so zatykačom polícia prehľadala dom v Istanbule, ktorý údajne patrí Šükürovi, ako aj dom v meste Sakarya, patriaci jeho otcovi.
Po úspešnej futbalovej kariére vstúpil Šükür do politiky a v roku 2011 bol zvolený do parlamentu za vládnucu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Erdogana. V roku 2013 však zo strany vystúpil a v parlamente pôsobil ako nezávislý poslanec. Vo februári tohto roku bol Šükür obvinený, že na Twitteri urazil Erdogana, za čo mu hrozili štyri roky väzenia.
V súvislosti s pokusom o prevrat z 15. júla zatkli turecké úrady celkovo asi 26.000 ľudí, z ktorých bol na polovicu vydaný zatykač. Podľa údajov Ankary bolo zároveň postavených mimo služby takmer 59.000 štátnych zamestnancov. Úrady tiež zrušili takmer 75.000 ľuďom cestovné pasy, aby zamedzili ich úteku do zahraničia.
Turecká polícia zadržala ďalšieho Gülenovho synovca
Turecká polícia zadržala ďalšieho synovca duchovného Fethullaha Gülena, ktorého turecká vláda obviňuje z pokusu o prevrat z 15. júla. O jeho zadržaní informoval v noci nadnes turecký denník Hürriyet. Podľa tohto zdroja bol Kemal Gülen zadržaný u príbuzných v jednej z dedín v provincii Kastamonu. Na tomto mieste sa skrýval od 15. júla, keď sa v Turecku odohral neúspešný pokus o vojenský prevrat, z ktorého zosnovania je vládou v Ankare podozrievaný Fethullah Gülen.
Kemal Gülen pracoval ako moderátor televíznej stanice Samanyolu, ktorá patrí jednému z mediálnych holdingov duchovného v Turecku. Okrem toho strýkovi ako advokát poskytoval aj právnu pomoc.
Agentúry pripomínajú, že všetky médiá, ktoré sú nejako spojené s Gülenom a jeho hnutím Hizmet, dala vláda zavrieť. Desaťtisíce ľudí pôsobiacich v oblasti justície, školstva, médií, zdravotníctva a miestnej samosprávy boli v rámci represií zbavené funkcie alebo prepustené z práce. Rozsah represií znepokojuje európske krajiny aj ľudskoprávne organizácie, ktoré Ankaru vyzývajú na zdržanlivosť. V rukách tureckej polície sú tak už najmenej traja Gülenovi synovci.
Turecko chce dosiahnuť Gülenovo vydanie z USA, kde tento duchovný žije od roku 1999. Ankara tvrdí, že Gülen sa dlhodobo snaží podkopať súčasné turecké vedenie, a podozrieva ho, že z USA inštruoval páchateľov pokusu o vojenský puč z 15. júla. Washington však podmieňuje Gülenovo vydanie poskytnutím presvedčivých dôkazov o jeho účasti na prevrate. Samotný Gülen všetky obvinenia odmieta.