ANKARA - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si piatkovým prekazeným pučom posilní svoju pozíciu. Domnieva sa slovenský bezpečnostný analytik Milan Žitný. "Dostal silný argument a dôkaz, že jeho obviňovania opozície a novinárov a ďalších, že pripravujú proti nemu sprisahanie, sa neopierali o nejaké výmysly. Nepochybne sa bude snažiť situáciu využiť a presadiť v krajine silný prezidentský systém," zdôraznil ďalej Žitný.
Udalosti sprevádzajúce pokus o vojenský prevrat v Turecku si v noci na dnes vyžiadali životy najmenej 90 ľudí. Ďalších 1154 ľudí utrpelo zranenia, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na aktuálne údaje tureckej tlačovej služby Anadolu.
Podľa vyjadrení vládnych predstaviteľov zatkli bezpečnostné zložky v súvislosti s pokusom o prevrat až 1563 príslušníkov armády. DPA s odvolaním sa na správu stanice NTV uviedla, že odvolaní boli piati generáli a 29 plukovníkov. Ďalší generál, ktorý bol účastníkom vzbury, údajne počas noci zahynul.
Tureckí vládni predstavitelia vyhlasujú, že pokus armádnej frakcie - prevziať moc v krajine - sa podarilo zmariť. Prezident Recep Tayyip Erdogan však počas svojho ranného vystúpenia na Atatürkovom letisku v Istanbule priznal, že situácia v blízkosti prezidentského paláca v Ankare, kde údajne lietadlá zhadzovali bomby, je stále problematická. Turecký premiér Binali Yildirim vyhlásil, že "situácia je v prevažnej miere pod kontrolou" a zvolal na dnes mimoriadne zasadnutie parlamentu.