SYDNEY - Austrálsky premiér Malcolm Turnbull dnes uviedol, že jeho konzervatívna koaličná vláda zostane na základe výsledkov volieb pri moci aj na ďalšie trojročné funkčné obdobie. Informovala o tom agentúra AP.
Po voľbách, ktoré sa konali 2. júla, ešte stále nie je sčítaná približne štvrtina hlasov, avšak Turnbull už vyhlásil, že koalícia vedená jeho Austrálskou liberálnou stranou si vo voľbách zabezpečila víťazstvo. Turnbull tiež povedal, že mu medzičasom telefonoval vodca opozičnej Austrálskej labouristickej strany Bill Shorten, a zablahoželal mu k znovuzvoleniu.
"Tieto voľby sme rozhodli," povedal Turnbull novinárom po tom, ako sa označil za ich víťaza. Na otázku, či si myslí, že jeho strana získala v parlamente väčšinu, austrálsky premiér odpovedal: "Tieto voľby sme vyhrali." Politické strany potrebujú na sformovanie novej vlády obsadiť v 150-člennej dolnej komore parlamentu najmenej 76 kresiel. Za predpokladu, že výsledky hlasovania budú tesné, do úvahy pripadajú dve možnosti:
Turnbullova koalícia zvíťazí s najtesnejším náskokom alebo dôjde k situácii, keď ani jedna zo strán nebude mať v zákonodarnom zbore väčšinu kresiel, čo bude znamenať, že sa koalícia bude musieť uchádzať o podporu poslancov z menších strán a nezávislých a vytvoriť menšinovú vládu. Vládna koalícia išla do volieb s pohodlnou väčšinou 90 kresiel a podľa AP len málokto predpokladal, že ju neobháji.
Austrálska opozícia priznáva porážku
Líder austrálskej opozície dnes oficiálne priznal porážku v predčasných parlamentných voľbách, ktoré nechali krajinu visieť v neistote viac ako týždeň.
Voľby sa konali už 2. júla, avšak kompletné výsledky ešte stále nie sú k dispozícii. Napriek tomu vodca opozície Bill Shorten vyjadril presvedčenie, že konzervatívna koalícia súčasného premiéra Malcolma Turnbulla si nakoniec zaistí dostatočný počet kresiel v dolnej komore parlamentu (Snemovňa reprezentantov) na to, aby sa udržala pri moci. Informuje o tom agentúra AP.
Vládna koalícia teda buď vytvorí väčšinovú vládu len s tesným náskokom, alebo sa krajina ocitne v situácii, keď žiadna z politických strán či zoskupení nebude disponovať absolútnou väčšinou. Druhá možnosť by prinútila koalíciu vytvoriť menšinovú vládu s prípadnou podporou nezávislých poslancov či poslancov z menších politických strán.