BERLÍN - Severoatlantická aliancia by nebola schopná ubrániť pobaltské štáty v prípade, ak by na ne zaútočilo susedné Rusko. Veliteľ amerických síl v Európe, generálporučík Ben Hodges, to priznáva v rozhovore, ktorý zverejnil dnes nemecký týždenník Die Zeit.
"Rusko by mohlo pobaltské štáty dobyť rýchlejšie, ako by sme tam prišli, aby sme ich bránili," priznal Hodges, pričom dal za pravdu vojenským analytikom, podľa ktorých by sa ruské sily dokázali zmocniť hlavných miest Estónska, Litvy a Lotyšska v priebehu 36-60 hodín.
Početné nedostatky v rámci NATO podľa Hodgesa odhalilo aj nedávne cvičenie v Poľsku pod názvom Anakonda, do ktorého sa zapojilo 31.000 vojakov z 19 členských krajín aliancie a z jej piatich partnerských krajín. Okrem neschopnosti zabezpečiť rýchly presun techniky smerom na východ vyvolávajú "veľké obavy" aj komunikačné možnosti, keďže "bezpečné nie je ani rádio, ani e-mail", cituje amerického generálporučíka internetový portál Zeit Online.
Nemecký časopis pripomína, že ministri obrany Nemecka, Británie a USA sa v júni dohodli na vyslaní štyroch práporov do Pobaltia a do Poľska, z ktorých každý môže tvoriť až 1000 vojakov. Opatrenie, na ktorom sa podieľajú aj Kanada a Francúzsko, má slúžiť na odstrašenie Ruska. Ešte v marci USA ohlásili zámer začať vo februári 2017 s presunom jednej zo svojich tankových brigád na východný okraj NATO. Do úvahy v tejto súvislosti prichádzajú pobaltské štáty, ako aj Poľsko, Rumunsko a Bulharsko, píše vo svojom článku Die Zeit.
Rusko musí zvýšiť svoju bojaschopnosť v reakcii na "agresívne akcie" NATO, tvrdí Putin
Rusko musí zvýšiť svoju bojaschopnosť v reakcii na "agresívne akcie" NATO pri ruských hraniciach, vyhlásil dnes šéf Kremľa Vladimir Putin. Informovala o tom agentúra Reuters. Putin vo svojom prejave v Štátnej dume - pri príležitosti 75. výročia útoku nacistického Nemecka na Sovietsky zväz - kritizoval Západ za jeho neochotu budovať spolu s Ruskom "moderný, bezblokový systém kolektívnej bezpečnosti".
"Rusko je otvorené diskusii o tejto dôležitej otázke a neraz ukázalo ochotu viesť dialóg... Ale rovnako, ako sa to stalo v predvečer druhej svetovej vojny, nevidíme pozitívnu reakciu v odozve... Naopak, NATO posilňuje svoju agresívnu rétoriku a agresívne akcie v blízkosti našich hraníc. Za týchto podmienok sme viazaní povinnosťou venovať osobitnú pozornosť riešeniu úlohy posilnenia bojaschopnosti našej krajiny," povedal Putin.
NATO pod vedením USA zvyšuje svoju prítomnosť v Poľsku, Estónsku, Lotyšku a Litve. Dúfa, že odstraší Moskvu od zopakovania krokov, akým bola ruská anexia ukrajinského Krymu v roku 2014.