LONDÝN - Nepatrný pás územia vo východnom Poľsku je podľa generálov NATO Achillovou pätou európskych hraníc, ktoré by Rusko mohlo využiť na začatie invázie. Existujú obavy, že 65 kilometrov dlhý úsek Suwalki, medzi Poľskom a pobaltskými štátmi, by mohol byť z viacerých dôvodov práve tým miestom, ktoré Kremeľ zneužije vo svoj vojenský prospech.
Exzástupca šéfa CIA varuje: Čoskoro sa zmenia hranice Balkánu, NAJ nebezpečenstvo hrozí TU
Velitelia NATO vyjadrili obavy, že Litva, Estónsko a Lotyššsko by mohli zostať izolované a vydané napospas ruskej invázii. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa vyjadril, že aliancia "už zmenila svoju vojenskú pozíciu, aby mohla vojensky reagovať v tejto oblasti". Poľsko však naďalej vyzýva k trvalej prítomnosti vojakov NATO v Suwalki, čo je jediná pozemná cesta spájajúca pobaltské štáty so zvyškom európskych spojencov. Zo severu ju totiž obklopuje ruská provincia Kaliningrad a z juhu s Kremľom spriaznené Bielorusko.
Počas vyvrcholenia studenej vojny mali generáli NATO rovnaké obavy v súvislosti s územím známym ako Fulda, ktoré sa javilo byť najľahšou cestou pre návrat sovietskych tankov do západného Nemecka. Oblasť Suwalki sa však považuje za ešte náchylnejšiu na ruský útok, pretože tu dochádza k stretu viacerých etnických skupín. Okrem toho bolo predmetom tvrdých historických sporov medzi Poľskom a Litvou, s veľkým počtom Litovčanov žijúcich na poľskej strane hranice.
Rusko už využilo nestabilitu na Ukrajine, keď v roku 2014 anektovalo Krym a západní predstavitelia veria, že podobná taktika by mohla zabrať aj pri Suwalki. Ruská enkláva Kaliningrad je domovom desiatok vojnových lodí, ponoriek, pozemného vojska, námorných brigád a dvoch vojenských základní. V Bielorusku sa taktiež nachádza veľká ruská letecká základňa. Moskva však územné ambície na severe Európy popiera a vyjadrila znepokojenie nad prítomnosťou NATO v blízkosti jej hraníc. Informovala agentúra Reuters.