BRUSEL - Európska únia predĺžila dnes o ďalší rok niektoré zo sankcií, ktoré voči Rusku zaviedla po anexii polostrova Krym v marci 2014. Ide najmä o opatrenia, ktoré Európanom zakazujú investičnú činnosť na Kryme a tiež dovoz produktov z polostrova, uviedla agentúra AP.
K predĺženiu sankcií došlo deň po tom, ako sa predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stretol v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Juncker vo štvrtok v Petrohrade vystúpil na medzinárodnom ekonomickom fóre a zdôraznil, že implementácia minských dohôd je jediným spôsobom, ako začať dialóg s Ruskom o zrušení ekonomických sankcií.
EÚ podmieňuje čiastočné alebo celkové zrušenie sankcií práve pokrokom pri realizácii minských dohôd zameraných na vyriešenie konfliktu na východe Ukrajiny. Okrem prímeria, ktoré je všeobecne dodržiavané, neboli doteraz splnené politické ustanovenia dohôd z Minska, napríklad príprava volieb v regiónoch pod kontrolou proruských separatistov.
Krym bol k Rusku pripojený na základe referenda, ktoré sa na polostrove konalo 16. marca 2014 a takmer 97 percent voličov sa v ňom vyslovilo za jeho pripojenie k Ruskej federácii. O dva dni neskôr, 18. marca 2014, bola podpísaná zmluva o prijatí Krymskej republiky a Sevastopola ako mesta s federálnym významom k Ruskej federácii, pričom získali štatút jej subjektov.
Ukrajina, pod ktorej správu Krym dovtedy patril, ako aj USA a EÚ však odmietli uznať nezávislosť Krymu a jeho spojenie s Ruskom. V odvetnom kroku Západ uvalil na fyzické a právnické osoby v Rusku sankcie, ktoré sa rozšírili po vyhlásení samozvaných republík na východe Ukrajiny, ako aj na základe podozrenia, že Rusko poskytuje proruským separatistom v Donbase vojenskú pomoc.