BRATISLAVA - Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Pravdepodobne týmto porekadlom sa riadia niektoré ruské médiá. Tie totiž manipulujú verejnú mienku, ktorá ide v réžii Kremľa. Propaganda, na ktorú Rusi vydávajú ročne desiatky miliónov rubľov sa prejavuje najmä s ukrajinskou krízou a vojnou v Sýrii. Pozrite si vybrané správy ruských médií, ktoré sa podarilo preukázať ako lži.
1. Rusko bojuje proti Islamskému štátu
Rusko opätovne deklaruje, že vojenská kampaň v Sýrii je namierená proti Islamskému štátu. No podľa detailnej analýzy Reuters, ktorá vyznačila letecké ciele Rusov pochádzajúce od dát ruského ministerstva obrany, sa až 80 percent deklarovaných cieľov nenachádza v rukách džihádistov.
2. Američania sťahujú vojnovú loď
Ruská televízia TV Zvezda, ktorú vlastní tamojšie ministerstvo obrany, spolu s ďalšími zdrojmi z Ruska, tvrdili, že Američania sťahujú svoju lietadlovú loď Theodore Roosevelt z dôvodu "úspešnej kampane ruského letectva v Sýrii". Pravda bola však niekde inde. Už na začiatku augusta minulého roka Američania oznámili, že plavidlo stiahnu z dôvodu údržby. S Ruskom to nemalo nič spoločné.
3. Hollandov prekrútený výrok
Známy web Sputnik prekrútil slová francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Podľa ruského propagandistického portálu povedal Hollande, že Assad nie je problém. V skutočnosti povedal, že Assad nie je súčasťou riešenia problému Islamského štátu v Sýrii.
4. Banderovci
Ďalšou nepravdou ruských propagandistických webov bolo tvrdenie, že "ukrajinskí Banderiti v uniformách NATO", boli zabití v Sýrii. Navyše, mali bojovať na strane Islamského štátu. Žiadne dôkazy médiá nepriniesli. Fotka bola ukradnutá z dielne Reuters a je na nej smrteľne zranený muž snajperom z Damašku z roku 2013.
5. Počet utečencov
Ďalšia absurdná správa bola fakt, že sýrski utečenci sa vracajú naspäť do vlasti. Malo ísť až o milión ľudí. Ruský predstaviteľ sa navyše v článku portálu Zvezda nechal počuť, že väčšina utečencov prichádzajúcich do Európy nie sú Sýrčania. Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov však potvrdil, že čísla utekajúcich utečencov rástli. A boli to predovšetkým utečenci zo Sýrie.
6. Ukrajina nepredáva zbrane
Ruská televízna stanica publikovala odhalený klam, že obvinenie Ukrajiny z dodávok zbraní Islamskému štátu. Tieto zbrane ukrajinská armáda nemala vôbec k dispozícii. Militanti mali navyše tieto zbrane už v roku 2013 v čase vlády Viktora Janukovyča, Putinovho spojenca. Aby tento fakt znel dôveryhodne, RT oslovila "experta", ktorý nemal žiadnu odbornú kvalifikáciu v oblasti dodávok zbraní.
7. Rusi priznali vinu
Predstaviteľ leteckých síl Spojených štátov potvrdil, že Rusi nebombardujú sýrsku opozíciu. Realita? Vôbec nie. V skutočnosti povedal predstaviteľ presný opak.
8. Turkobanderisti
Po zostrelení ruskej stíhačky tureckými ozbrojenými zložkami sa aj Ankara dostala na zoznam konšpiračných útokov. V tomto prípade ruská štátna televízia Vesti informovala, že stovky džihádistov pod zástavou Islamského štátu bojujú na Ukrajine. "Turkobanderisti" mali prichádzať vo veľkej miere práve z Turecka. Zdroj dát uviedli Vesti ako OSN, ale so žiadnym prelinkom alebo detailnejším odkazom. V skutočnosti však na oboch stranách ukrajinského konfliktu bojujú Čečenci. Ich účasť však nemá nič spoločné s Daeš alebo Tureckom.
9. Rusi bombardujú nemocnice
Ruské pôsobenie v Sýrii vyvoláva veľa otáznikov. Aj v súvislosti s bombardovaním nemocníc. Televízna stanica RT a web Sputnik priniesli informáciu, že Rusko bolo neprávom obvinené z toho, že bombarduje nemocnice, ktoré neexistujú. Opäť sa ukázalo, že ruské médiá klamú. Rusi majú na svedomí bombardovanie nemocníc.
10. Fíni oslavujúci hokejové víťazstvo
Ďalším, ale nie zďaleka posledným, klamstvom je informácia, že vo Fínsku prebehol protest proti migrácii pričom web Sputnik použil úplne nesúvisiacu fotku. Na nej totiž v Helsinkách oslavujú prítomní zlatú medajlu mládežníckeho hokejového tímu hneď vedľa Olympijského štadióna v Helsinkách. Po tom, čo Sputnik odhalili, fotku vymenil a tvít z Twittera vymazal.