TBILISI - Približne 1300 amerických, britských a gruzínskych vojakov sa od dnešného dna zúčastňuje na spoločných manévroch v Gruzínsku, ktoré majú pripraviť tamojšie jednotky na pôsobenie v rámci Síl rýchlej reakcie NATO (NRF). Informovala o tom agentúra AP.
Gruzínsky prezident Giorgi Margvelašvili dnes pri príležitosti otvorenia dvojtýždňového vojenského cvičenia povedal, že jeho krajina sa raz určite stane členom Severoatlantickej aliancie. Prvé takéto manévre sa konali v Gruzínsku vlani. Podľa Moskvy budú na nich tento rok nasadené aj americké tanky typu Abrams.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo minulý týždeň nad aktivitami NATO v tejto bývalej Sovietskej republike nevôľu. Označilo ich za "provokatívny krok" snažiaci sa o destabilizáciu celého regiónu. Gruzínsko následne kontrovalo vyjadrením, že za výrazne provokatívnejšiu považuje práve ruskú podporu gruzínskych separatistických oblastí Abcházsko a Južné Osetsko. AP pripomenula, že na prebiehajúcej operácii NATO v Afganistane sa zúčastňuje aj 870 gruzínskych vojakov.
USA posilňujú systém protiraketovej obrany NATO v Európe
Americký protiraketový štít, ktorý má chrániť Európu pred balistickými raketami, sa tento týždeň rozrastie. Vo štvrtok uvedú do prevádzky jeho novú súčasť v Rumunsku a o deň nato začnú stavebné práce na ďalšej plánovanej základni v Poľsku, informovala dnes tlačová agentúra AP. Predstavitelia USA, NATO a Rumunska vo štvrtok v juhorumunskej obci Deveselu slávnostne otvoria novú americkú základňu, ktorá bude súčasťou širšieho systému protiraketovej obrany NATO. Hlavný prejav na slávnosti prednesie generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
V piatok poľskí a americkí predstavitelia uskutočnia symbolický prvý výkop v poľskej obci Redzikowo neďaleko mesta Slupsk pri pobreží Baltského mora. Odštartujú tak plánovanú stavbu americkej protiraketovej základne, ktorá by sa mala zapojiť do systému v roku 2018.
Rusko pohrozilo, že bude reagovať na plánovanú súčasť systému v Poľsku rozmiestnením rakiet Iskander v Kaliningrade. Iskandery sú schopné niesť jadrové aj konvenčné hlavice a majú dolet do 500 kilometrov, čo zahŕňa väčšinu územia Poľska. Rusko ich v Kaliningrade dočasne rozmiestnilo už vlani počas vojenského cvičenia, aby demonštrovalo svoju schopnosť ich rýchleho presunu. Podľa mienky Poliakov tam časť z nich zostala až doteraz.
Americký protiraketový štít zahŕňa aj radar v Turecku a štyri torpédoborce námorných síl s domovským prístavom v Španielsku. V súčasnosti mu velia USA, ale keď bude plne funkčný rozšírený systém, prevezme velenie NATO. Agentúra AP pripomenula, že budovanie protiraketového štítu v Európe presadil bývalý americký prezident George W. Bush a terajší prezident Barack Obama plány upravil - na žiadosť Čechov vynechal súčasť, ktorá mala byť pôvodne umiestnená na území ČR.