BEJRÚT - Piaty rok sýrskej občianskej vojny, ktorá sa začala hromadnými protestmi proti režimu prezidenta Bašára Asada 15. marca 2011, bol zatiaľ z viacerých aspektov najhorším a najkrvavejším. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy 30 humanitárnych organizácií nazvanej Rozdúchavanie ohňa (Fuelling Fire), napísala agentúra DPA.
Podľa nej si piaty rok trvania sýrskeho konfliktu vyžiadal ďalších najmenej 50.000 obetí; 1,5 milióna ľudí sa ocitlo v núdzi a potrebuje humanitárnu pomoc a takmer milión Sýrčanov bol nútený opustiť svoje domovy. Okrem toho bolo úplne alebo čiastočne zničených približne 200.000 obydlí, čo je o 20 percent viac ako v roku 2014. V piatom roku konfliktu pribudlo 400.000 detí, ktoré v dôsledku bojov nemohli navštevovať školu, čím sa ich celkový počet zvýšil na viac ako dva milióny.
A man helps children through the rubble after bombing in Eastern Ghouta, #Syria@SavetheChildren @AP_Images pic.twitter.com/5KebUYNRhL
— SundayTimesPictures (@STPictures) 9. března 2016
O 44 percent stúpol počet útokov na nemocnice a iné zdravotnícke zariadenia. V roku 2015 bolo takýchto útokov zaznamenaných 112, čo je v doterajšej histórii konfliktu absolútne najviac.
"Piaty rok sýrskeho konfliktu bol pre civilné obyvateľstvo doposiaľ najhorším, pretože bojujúce strany pokračovali v deštrukcii, bránili prísunu humanitárnej pomoci a zaviedli blokádu ďalších miest," uvádza sa v správe vypracovanej zástupcami medzinárodných a sýrskych humanitárnych organizácií, ako sú Oxfam, Nórska rada pre utečencov, CARE International, Sýrsko-americká zdravotnícka spoločnosť (SAMS) alebo Veľké srdce.
Syrian Army captures 2 villages en route to Jisr Al-Shughour https://t.co/VA2GuPN0NI #Latakia #Syria pic.twitter.com/beCZXOavzA
— Al-Masdar News (@TheArabSource) 8. března 2016
Podľa odhadov OSN z augusta 2015 si takmer päť rokov trvajúci sýrsky konflikt vyžiadal najmenej 250.000 mŕtvych, z približne 7,6 milióna Sýrčanov sa stali utečenci vo vlastnej krajine a viac ako štyri milióny ich utiekli do zahraničia.