BRUSEL - Prítomnosť extrémne pravicovej strany v parlamente je pre Slovensko historickým prvenstvom, avšak v ďalších krajinách EÚ je výskyt takýchto strán bežnou realitou. Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz to uviedol po skončení prvej časti dnešného summitu EÚ-Turecko v Bruseli.
"Je to znepokojivý vývoj," zhodnotil Schulz nielen terajšiu povolebnú situáciu na Slovensku, kde sa do parlamentu dostala strana označovaná za neonacistickú, ale aj všeobecný politický vývoj v niektorých krajinách EÚ, kde extrémne pravicové a protieurópsky orientované strany získavajú čoraz väčšiu voličskú podporu.
Na otázku slovenských médií, ako vníma výsledok volieb na Slovensku aj v kontexte súčasnej migračnej krízy, šéf europarlamentu pripomenul, že pre extrémistické politické subjekty je populárne útočiť na základné ľudské pudy a kritizovať prijímané politické opatrenia.
Podľa jeho slov sa najúspešnejšie dá proti takýmto stranám bojovať tak, že sa budú prijímať reálne riešenia, ktoré budú prinášať výsledky v sociálnej oblasti a prispievať k sociálnej spravodlivosti, obzvlášť v období, keď v EÚ pribúda veľa bohatých firiem, ale aj veľa chudobných ľudí.