BRUSEL/LONDÝN - Ak sa Briti tento rok rozhodnú pre koniec členstva svojej krajiny v EÚ, môže to cez okamžitý začiatok rokovaní o odchode a následnej novej podobe vzťahov s blokom znamenať až desaťročia neistoty. Uvádza to britská vláda v dokumente, ktorý v pondelok zverejnila na internete. Materiál pripomína, že jedinou legálnou cestou k odchodu z únie je aktivácia článku 50 únijnej zmluvy.
Vplyvný bruselský portál: V slovenských voľbách sa rozhodne o budúcnosti celej Európy!
"Proces nemá precedens. Žiadna krajina doteraz článok 50 nepoužila - nie je otestovaný. Je veľká miera neistoty okolo toho, ako bude fungovať," stojí v dokumente. Pôjde podľa neho o zložité rokovania so zapojením všetkých ostatných členských krajín únie a Európskej komisie. Tá však - pred tým, než rozhovory vôbec začnú - bude musieť získať mandát Európskej rady, samozrejme bez hlasu Veľkej Británie samotnej.
Neistota pri rokovaniach môže mať vplyv na finančné trhy, investície, hodnotu libry, rovnako ako môže ovplyvniť širšie hospodárstvo a pracovné miesta.
Prípadný britský odchod z EÚ by znamenal koniec všetkým právam a povinnostiam voči bloku - od prístupu na jednotný trh po spoločný postup v protiruských sankciách - ktoré Británia "nabrala" za štyri desiatky rokov členstva. Spoločne s vyjednávaním o konci členstva bude chcieť Londýn podľa zverejneného textu dojednať novú podobu vzťahov s EÚ.
Článok 50 únijnej zmluvy predpokladá dva roky vyjednávania, komplikovaný proces ale pravdepodobne potrvá dlhšie. K dohode na predĺženie tohto prechodného obdobia však bude potrebná zhoda všetkých ostatných 27 krajín únie. Ak by s ním ľubovoľný štát nesúhlasil, ocitla by sa po dvoch rokoch Británia mimo EÚ úplne bez ochrany britských firiem na európskom trhu, bez účasti na súčasnosti platných multilaterálnych obchodných dohodách a bez dohôd, ktoré teraz britským občanom umožňujú v únii cestovať, žiť a pracovať.
Britská vláda dokument zverejnila v čase, keď sa krajina chystá na referendum o zotrvaní v únii a kedy je podľa prieskumov britská verejnosť v tejto veci rozdelená zhruba na polovicu. Briti o zotrvaní v EÚ budú hlasovať 23. júna, dátum vyhlásil premiér David Cameron po tom, čo na februárovom únijnom summite dosiahol dohodu o novej podobe vzťahov svojej krajiny a únie. Cameron, ktorého vlastná Konzervatívna strana je v pohľade na EÚ rozpoltená, vedie kampaň za britské zotrvanie v bloku.