BUKUREŠŤ - Predseda Európskej rady Donald Tusk varoval dnes v Bukurešti pred rozpadom EÚ v súvislosti s hroziacim odchodom Británie z únie.
Podľa Tuskovho vyjadrenia pri stretnutí s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom je riziko rozpadu reálne. "To, čo sa rozbilo, to sa nedá opraviť," formuloval podľa tlačovej agentúry DPA predseda Európskej rady. "Je najvyšší čas, aby sme vzájomne načúvali argumentom druhej strany," podčiarkol bývalý poľský premiér v službách EÚ.
Donald Tusk je aktuálne na okružnej ceste po krajinách starého kontinentu, aby loboval za prijatie návrhov únie, ktoré vychádzajú v ústrety požiadavkám britských kritikov únie. Rumunský hostiteľ pri tejto príležitosti potvrdil, že jeho krajina by si chcela zachovať prístup na britský trh práce.
Klaus Iohannis súčasne zdôraznil, že obmedzenia, s ktorými sa vyjde v ústrety Londýnu, môžu byť iba časovo limitované a nesmú byť diskriminačné. Na margo obmedzení sociálnych dávok pre pracujúcich z iných členských štátov únie Iohannis povedal, že by boli prijateľné iba v prípade, že nebudú mať spätnú účinnosť.
Vylúčenie Grécka zo Schengenu krízu s migrantmi nevyrieši
Vylúčenie Grécka zo schengenského priestoru voľného pohybu osôb a tovaru problém Európskej únie s migrantmi nevyrieši, konštatoval dnes v Aténach predseda Európskej rady Donald Tusk. Priznal však, že testovanie súdržnosti EÚ má svoje hranice, informovala agentúra Reuters.
"Všetkým tým, ktorí hovoria o vylúčení Grécka zo Schengenu - mysliac si, že je to riešenie migračnej krízy -, hovorím nie, nie je. Poviem to jasne, vylúčenie Grécka zo Schengenu žiaden z našich problémov nevyrieši," povedal dnes Tusk novinárom po stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom v Aténach. Ministri EÚ dali Grécku tri mesiace na realizáciu 50 odporúčaní týkajúcich sa vyriešenia zistených nedostatkov - inak bude možné na základe Schengenskej zmluvy obnoviť kontroly na vnútorných hraniciach s Gréckom na šesť mesiacov. Toto opatrenie sa môže predlžovať celkovo na dva roky.
Grécky minister obrany Panos Kammenos dnes oznámil, že štyri z piatich centier pre registráciu migrantov, známych ako hotspoty, sú už v Grécku pripravené na prijímanie ľudí. Po otvorení prvého hotspotu na ostrove Lesbos tak môžu začať registrovať ľudí aj centrá na ostrovoch Leros, Chios a Samos. Len na ostrove Kos sa obyvatelia naďalej stavajú na odpor proti takémuto zariadeniu.
Okrem registračných stredísk je prevádzkyschopné aj prvé z dvoch relokačných centier na gréckej pevnine. Zariadenie pri Aténach má kapacitu na prijatie 4000 ľudí. Ďalšie centrum pri Solúne by malo byť hotové do konca mesiaca.