DAMASK - Občianska vojna v Sýrii si od svojho vypuknutia v marci 2011 vyžiadala už približne 470.000 životov. Uvádza sa to v novej správe Sýrskeho centra pre politický výskum (SCPR), o ktorej dnes informoval denník Guardian. Uvedené číslo je takmer dvojnásobne vyššie než posledný odhad OSN, ktorý hovorí o viac ako 250.000 obetiach sýrskeho konfliktu.
V správe SCPR sa tiež píše, že od začiatku vojny prišlo o život alebo utrpelo zranenia 11,5 percenta z 21 miliónov obyvateľov Sýrie. Stredná dĺžka života Sýrčanov sa v dôsledku konfliktu znížila z pôvodných 70 na 55,4 roka.
Približne 13,8 milióna ľudí prišlo o spôsob obživy, zhruba 45 percent bolo donútených vysťahovať sa z pôvodného bydliska. Štyri milióny ľudí ušli do zahraničia a 6,36 milióna odišlo do iných oblastí Sýrie.
Priamo v dôsledku bojov prišlo o život okolo 400.000 Sýrčanov, zatiaľ čo ďalších 70.000 zomrelo následkom nedostatočnej zdravotnej starostlivosti, zlej hygieny, nedostatku liekov, potravín, vhodného prístrešia a pitnej vody. Druhú skupinu obetí predstavujú prevažne utečenci z vojnových zón.
Len vlani sa úroveň chudoby v Sýrii zvýšila o 85 percent a spotrebiteľské ceny vzrástli o 53 percent.
Národné bohatstvo, infraštruktúra a štátne inštitúcie predvojnovej Sýrie počas skoro päť rokov trvajúceho konfliktu takmer prestali existovať. Celkové ekonomické straty krajiny sa odhadujú na 255 miliárd dolárov, uvádza sa v správe SCPR. Táto mimovládna organizácia až donedávna sídlila v metropole Damask a údaje získavala od informátorov priamo z terénu.
Úrad Vysokého komisára pre utečencov (UHNCR) prestal aktualizovať bilanciu obetí konfliktu v Sýrii už v polovici 2014 s odvolaním sa na nedostatok spoľahlivých údajov.