Sobota2. november 2024, dnes je Pamiatka zosnulých,

Pápež hovoril o terorizme, chorobách a katastrofách

Benedikt XVI. spomenul problémy a nepokoje vo viacerých krajinách a regiónoch sveta.
Benedikt XVI. spomenul problémy a nepokoje vo viacerých krajinách a regiónoch sveta.

VATIKÁN - Hlavnými témami veľkonočného posolstva, ktoré v nedeľu napoludnie z balkóna Baziliky svätého Petra vo Vatikáne predniesol pápež Benedikt XVI., bola bieda, prírodné katastrofy, terorizmus a nepokoje vo svete. "Koľko zranení, koľko bolestí je vo svete! Nechýbajú prírodné katastrofy a humanitárne tragédie s nespočetnými obeťami a obrovskými materiálnymi škodami...Myslím na bič hladu, na nevyliečiteľné choroby, na terorizmus a únosy ľudí," povedal pápež v tradičnom veľkonočnom príhovore Urbi et Orbi (Mestu a svetu).

Násilie v súčasnom svete má podľa pápeža tisíce tvárí a býva dokonca ospravedlňované aj v mene náboženstva. Benedikt XVI. spomenul problémy a nepokoje vo viacerých krajinách a regiónoch sveta vrátane Iraku, Afganistanu, Libanonu či sudánskeho Dárfúru. Z Iraku podľa neho "žiaľ neprichádza nič pozitívne", situácia v Afganistane je "poznačená vzrastajúcimi nepokojmi a nestabilitou". "V Libanone zmrazenie politických inštitúcií ohrozuje úlohu, ktorú je krajina povolaná plniť v oblasti Blízkeho Východu, a ťažko ju zadlžuje do budúcnosti."

"Cez rany Krista, ktorý vstal z mŕtvych, môžeme všetko toto zlo, ktoré ľudstvo sužuje, vnímať očami nádeje. Svojím zmŕtvychvstaním Pán zo sveta utrpenie a zlo neodstránil, ale od základu ho porazil silou svojej milosti. Voči arogancii zla postavil všemohúcnosť svojej lásky. Ako cestu k pokoju a radosti nám zanechal svoju lásku, ktorá sa smrti nebojí," uzatvoril pápež svoje veľkonočné posolstvo. Na záver udelil tradičné požehnanie Urbi et Orbi v 62 jazykoch sveta. Pápežov príhovor vysielalo podľa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska 108 televíznych staníc do 67 krajín

Kresťania v nedeľu slávia svoj najdôležitejší sviatok v roku, ktorým si pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Sviatok pripadá už od roku 325 na nedeľu medzi 22. a 25. aprílom. Tento rok výnimočne pripadli na rovnaký deň aj oslavy Veľkej noci pravoslávnych veriacich, ktorí sa neriadia gregoriánskym, ale starým juliánskym kalendárom.

V sobotu večer celebroval pápež v Bazilike svätého Petra Veľkonočnú vigíliu, na ktorej vyzval veriacich, aby sa nebáli diabla ani smrti, pretože láska je silnejšia. "Zmŕtvychvstanie Ježiša dokazuje, že láska je silnejšia ako smrť, silnejšia ako diabol," povedal.

Po Veľkej noci sa pápež podľa zdrojov z Vatikánu presunie do pápežskej rezidencie v Castel Gandolfo neďaleko Ríma, kde bude niekoľko dní odpočívať. Po návrate do Vatikánu ho čaká 16. apríla oslava 80. narodenín. O tri dni nato si vo Vatikáne pripomenú druhé výročie Benediktovho nástupu na pápežský stolec.

Desaťtisíce kresťanských pútnikov si v prišli cez sviatky pripomenúť ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista do jeruzalemského Starého mesta. V porovnaní s minulými rokmi vysoko nadpriemernej účasti napomohol najmä relatívny pokoj, ktorý momentálne panuje medzi miestnymi Židmi a Arabmi. Davy kresťanov sa podľa zahraničných médií v Jeruzaleme míňali s moslimami, náhliacimi sa v piatok na modlitby do mešity al-Aksá, ako aj so Židmi sláviacimi pesach, ktorí sa zas ponáhľali k Múru nárekov.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu