WASHINGTON - Irán zadržiava desať príslušníkov amerických námorných síl a ich dva malé člny. Na plavidlách sa totiž vyskytli technické problémy a odnieslo ich do iránskych vôd. Americkí predstavitelia však dostali od Teheránu ubezpečenia, že námorníkov aj člny urýchlene a v poriadku vráti. Nie je pravdepodobné, že sa tak stane ešte do dnešného rána, napísala agentúra Reuters. Hovorca Pentagónu Peter Cook uviedol v utorok pre tlačovú agentúru AP, že malé riečne člny sa plavili medzi Kuvajtom a Bahrajnom, keď s nimi americká armáda stratila kontakt.
Americkí predstavitelia vyhlásili, že incident sa stal neďaleko iránskeho ostrova Fársí v Perzskom zálive. Na jednom z člnov vznikol určitý technický problém, pre ktorý nakoniec narazili na plytčinu a tam ich vyzdvihli iránske námorné sily. Americkí námorníci boli vo väzbe na ostrove Fársí už určitý čas, ale nie je presne známe, kde sa nachádzajú teraz.
Polooficiálna iránska tlačová agentúra FARS informovala, že námorné sily iránskych elitných Revolučných gárd zadržali desať príslušníkov zahraničných síl, údajne Američanov. Agentúra dodala, že cudzinci nedovolene prenikli do iránskych vôd a že je medzi nimi jedna žena. "Sme s Iránom v kontakte a dostali sme prísľuby, že posádky a plavidlá urýchlene vráti," vyhlásil hovorca amerického ministerstva obrany Cook.
Obe strany sa snažia, aby sa prípad nevyostril, ale stal sa v citlivom období - práve v čase zvýšeného napätia s Iránom a iba niekoľko hodín pred posledným prejavom prezidenta USA Baracka Obamu o stave Únie, ktorý prednesie Kongresu a verejnosti. Incident zároveň vyvolal dramatickú sériu telefonátov a stretnutí, keďže americkí predstavitelia sa snažili zistiť presnú situáciu posádok a skontaktovať sa s iránskymi lídrami.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry, ktorý si počas troch rokov jadrových rokovaní vypestoval priateľský vzťah s iránskym náprotivkom Mohammadom Džavádom Zarífom, okamžite ministrovi zatelefonoval.
K zadržaniu posádok došlo po incidente z vlaňajšieho decembra, keď Irán otestoval raketu, ktorej dráha viedla v blízkosti amerických vojnových lodí a člnov plaviacich sa cez Hormuzský prieliv.
Zadržaných amerických námorníkov vypočúvajú Revolučné gardy
Iránske Revolučné gardy dnes oznámili, že vypočúvajú desiatich príslušníkov amerických námorných síl, ktorých zadržali v utorok v Perzskom zálive v iránskych vodách. Za špekulácie označili správy, že námorníkov čoskoro, možno už dnes dopoludnia prepustia, informovala agentúra Reuters.
"Ak v priebehu vyšetrovania zistíme, že ich úlohou bolo zbierať spravodajské informácie, budeme s nimi zaobchádzať iným spôsobom," povedal hovorca Revolučných gárd Ramazán Šaríf a dodal: "To, čo niektorí hovoria o skorom prepustení námorníkov, je ich špekulácia a ja ju nepotvrdím ani nevyvrátim."
Veliteľ námorníctva iránskych Revolučných gárd Alí Fadáví povedal, že po zadržaní námorníkov Irán zaznamenal "provokatívne a neprofesionálne" manévre americkej lietadlovej lode v Perzskom zálive, ktoré prebiehali na mori i vo vzduchu a trvali približne 40 minút. Podľa Fadávího Teherán požaduje, aby sa Washington ospravedlnil za "narušenie" iránskych teritoriálnych vôd. V tomto smere už podľa neho prebieha komunikácia medzi ministrami zahraničných vecí oboch krajín.
Americkí predstavitelia v noci nadnes uviedli, že dostali od Teheránu ubezpečenia, že námorníkov aj člny urýchlene a v poriadku vráti. Údajne by sa tak malo stať už dnes v dopoludňajších hodinách.
Skupina zadržaných pozostáva z deviatich mužov a jednej ženy. Washington i Teherán sa zhodujú na tom, že iránske úrady s námorníkmi dobre zaobchádzajú a že nie je ohrozená ich bezpečnosť. Obe strany sa snažia zabrániť tomu, aby incident ďalej nevyostril súčasné napätie vo vzťahoch medzi Iránom a USA. Správa o zadržaní námorníkov bola zverejnená iba niekoľko hodín pred posledným prejavom prezidenta USA Baracka Obamu o stave Únie.