Piatok20. december 2024, meniny má Dagmara, zajtra Bohdan, Noel

USA sú v najvyššej pohotovosti: Celý svet sa obáva ďalšej provokácie KĽDR

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Facebook/ USA and Slovakia)

SOUL - Americké vojenské sily v Južnej Kórei uviedli dnes do ich najvyššej pohotovosti pre prípad, že dôjde k provokácii zo strany Severnej Kórey po tom, ako izolovaná komunistická krajina minulý týždeň vykonala jadrovú skúšku. Soul okrem toho dnes oznámil, že od utorka obmedzí prístup do spoločnej priemyselnej zóny Kesong severne od hranice s KĽDR na "najmenšiu nevyhnutnú úroveň".

Veliteľ Síl Spojených štátov v Kórei (USFK) Curtis Scaparrotti vydal príslušný rozkaz počas návštevy leteckej základne Osan južne od Soulu, ktorú prevádzkujú spoločne USA a Južná Kórea, uviedla s odvolaním sa na predstaviteľa USFK agentúra Reuters.

Juhokórejské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že Washington a Soul vedú rozhovory o vyslaní ďalšej americkej strategickej vojenskej techniky na Kórejský polostrov. V nedeľu americký strategický bombardér B-52 preletel v nízkej výške nad územím Južnej Kórey, čo bolo demonštráciou sily po severokórejskej skúške.

Severná Kórea tvrdí, že minulú stredu odpálila vodíkovú bombu, aj keď USA a zahraniční experti vyjadrili pochybnosti, že Pchjongjang dosiahol taký technologický pokrok pri svojom štvrtom nukleárnom teste.

Radiáciu na hraniciach s KĽDR monitoruje vyše 500 ľudí

Čínska vláda zmobilizovala vyše 500 osôb, ktoré majú nepretržite monitorovať úroveň radiácie na hraniciach so Severnou Kóreou po tom, ako izolovaná komunistická krajina minulý týždeň vykonala jadrovú skúšku. Nič nezvyčajné však doposiaľ nezaznamenala, informovala dnes agentúra Reuters.

KĽDR tvrdí, že minulú stredu úspešne otestovala vodíkovú bombu, pričom údajne išlo o skúšku "miniaturizovaného vodíkového jadrového zariadenia". Niektorí experti však vyjadrili pochybnosti nad tým, či má Pchjongjang na niečo také dostatočné technické kapacity. Skúšku odsúdili Spojené štáty i susedná Čína. 

Čínske ministerstvo životného prostredia dnes uviedlo, že do monitorovania radiácie je zapojených vyše 500 ľudí, z ktorých približne 350 je priamo na spoločných hraniciach s KĽDR. Tam zároveň pôsobí aj 37 fixných a 14 mobilných monitorovacích staníc. 

Ministerstvo však zároveň "v zásade vylúčilo" možnosť, že by mal jadrový test KĽDR akýkoľvek dopad na Čínu. V oblasti sa odoberajú vzorky vzduchu, pôdy a snehu. V sledovaní plánuje ministerstvo naďalej pokračovať. 

Za najbližšieho ekonomického ako aj diplomatického partnera KĽDR sa považuje práve Peking. Ten však podobne ako Soul alebo Washington vyjadril v súvislosti s nedávnym jadrovým testom pobúrenie, čoho dôvodom je podľa agentúry Reuters to, že naň nebol vopred upozornený. 

Čína sa podľa Reuters obáva, že jadrový program KĽDR by mohol destabilizovať región a poskytnúť zámienku Spojeným štátom na vyslanie vojenských síl do oblasti. Viacerí čínski experti sa boja aj prílevu utečencov do svojej krajiny, ktoré by takéto aktivity KĽDR mohli vyvolať.

Kim Čong-un pochválil výskumníkov pracujúcich na jadrovom programe

Severokórejský vodca Kim Čong-un povzbudil vedcov pracujúcich na jadrovom programe krajiny, aby sa v rámci neho snažili o "väčšie úspechy". Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

Kim na oficiálnom prijatí pochválil vedcov, technikov a robotníkov, ktorí prispeli k stredajšej údajne úspešnej skúške vodíkovej bomby. Výskumníci lídra, ktorý sa s nimi odfotografoval, nadšene privítali, uviedla dnes severokórejská agentúra KCNA. 

Minulotýždňová skúška vodíkovej bomby KĽDR vyvolala celosvetové pobúranie, stretla sa však tiež s pochybnosťami expertov o tom, či má Pchjongjang vôbec na niečo také dostatočné technické kapacity. 

Seizmické otrasy s magnitúdou 5,1, ktoré skúška vyvolala, boli totiž podľa viacerých odborníkov príliš slabé na to, aby ich spôsobila skutočná vodíková bomba. Skúška - zrejme bežnej, nie vodíkovej bomby - mala podľa nich pravdepodobne pripraviť pôdu pre zriedka zvolávané zasadnutie vedenia vládnucej strany, prvé od roku 1980.

Viac o téme: SoulJužná KóreaCurtis Scaparrotti
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu