SOUL - Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že Kórejská ľudovodemokratická republika podnikla skúšku vodíkovej bomby ako akt sebaobrany v súvislosti s vyhrážkami USA jadrovou vojnou. Ako uviedla agentúra KCNA, Kim zdôraznil, že KĽDR má právo na takéto konanie bez toho, aby zaň bola podrobená kritike.
Severokórejské vedenie zverejnilo v stredu nadránom oznámenie, že úspešne otestovalo vodíkovú bombu, pričom údajne išlo o skúšku "miniaturizovaného vodíkového jadrového zariadenia". Niektorí experti však vyjadrili pochybnosti nad tým, či má Pchjongjang na také niečo dostatočné technické kapacity.
FOTO Demonštrácia sily podľa USA: Nad Južnú Kóreu vyslali strategický bombardér a stíhacie lietadlá
Kimovo dnešné prvé vyjadrenie k skúške vodíkovej bomby je v súlade s doterajšou rétorikou severokórejského vedenia, ktoré obviňuje USA z rozmiestňovania jadrových zbraní na Kórejskom polostrove.
pojené štáty tvrdia, že na Kórejskom polostrove žiadne jadrové zbrane nemajú. Po severokórejských zbrojných skúškach však Washington začal rokovať s juhokórejskou vládou o možnom rozmiestnení svojich strategických zbraní na polostrove. Podľa médií by mohlo ísť o bombardéry B-2 a B-52 a jadrovú ponorku.
Odborníci si myslia, že seizmické otrasy s magnitúdom 5,1, ktoré vyvolala najnovšia skúška KĽDR, boli príliš slabé, aby ich spôsobila skutočná vodíková bomba. Domnievajú sa, že test - zrejme bežnej, nie vodíkovej bomby - sa uskutočnil, aby pripravil pôdu pre zriedka zvolávané zasadnutie vedenia vládnej strany - prvé od roku 1980. Kim tiež poukázal na dôležitosť načasovania testu v roku, keď sa uskutoční zjazd vládnej strany, ktorý "má byť historickým medzníkom pri plnení revolučnej doktríny čučche".
Čučche je oficiálnou štátnou ekonomickou doktrínou a ideológiou Severnej Kórey. Jej hlavným princípom je téza, že "človek všetko vedie a o všetkom rozhoduje". Autorom termínu je zakladateľ KĽDR a starý otec jej súčasného vodcu - Kim Ir-sen -, ktorý ho prvýkrát použil v prejave 28. decembra 1955. Ide o kombináciu myšlienok neokonfucianizmu, stalinizmu a maoizmu a má tri hlavné princípy: čchaču - nezávislú politiku; čcharip - ekonomickú sebestačnosť; a čchawi - sebaobranu vo vojenskej politike.
Podľa KCNA Kim sa k najnovšiemu vývoju v KĽDR vyjadril počas návštevy ministerstva národnej obrany.