LONDÝN - Ceny ropy pokračujú v poklese, už siedmy obchodovací deň po sebe. Je to najdlhšie neprerušované obdobie poklesu od polovice roka 2014, pod čo sa veľkou mierou podpísali Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a najnovšia prognóza Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA), že súčasné nadmerné zásoby ropy vo svete sa na budúci rok ešte zvýšia.
Na ceny negatívne vplýva fakt, že kartel OPEC sa začiatkom decembra na zasadnutí vo Viedni nedohodol na obmedzení produkcie. Tá je pritom vyššia, než stanovujú jeho produkčné kvóty. Zatiaľ čo podľa kvót by mal OPEC ťažiť denne 30 miliónov barelov ropy (1 barel = 159 litrov), reálne ťaží okolo 31,5 milióna barelov. Cieľom je vytlačiť z trhu producentov s vyššími nákladmi, najmä tých z USA, ktorí ťažia bridlicovú ropu.
To sa odrazilo na ďalšom vývoji cien. Práve od 4. decembra, teda zasadnutia OPEC, ceny ropy neustále klesajú. Za ostatných šesť obchodovacích dní klesli o viac než 13 %. K tomu prispela aj prognóza IEA, že rast dopytu po rope sa začína spomaľovať. Navyše, na trh by mal na budúci rok opäť nastúpiť Irán po tom, ako západné mocnosti zrušia sankcie voči krajine za jej jadrový program.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent sa v piatok (11.12.) prvýkrát od decembra 2008 dostala pod 38 USD za barel a cena americkej WTI prvýkrát od februára 2009 uzatvorila v 35-dolárovom teritóriu. V tomto trende pokračoval vývoj cien ropy aj dnes.
Cena WTI klesla do 5.10 h SEČ o 16 centov na 35,46 USD (32,38 eura) za barel. Podobne cena Brentu zaznamenala pokles o 23 centov na 37,70 USD/barel. (1 EUR = 1,0950 USD)