KÁHIRA - Zrušenie medzinárodných letov do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch po októbrovej havárii ruského lietadla si už vyberá svoju daň. Mnohé hotely a ďalšie podniky v letovisku boli nútené dať časti personálu neplatené voľno a predpovedajú, že ďalšia vlna prepúšťania na seba nenechá dlho čakať. Informovala o tom agentúra AFP.
Vyšetrovanie príčin havárie ruského lietadla Airbus A321, ktoré sa zrútilo 31. októbra zhruba 30 minút po štarte z egyptského letiska Šarm aš-Šajch, stále pokračuje. Všetci pasažieri aj členovia posádky zahynuli. A hoci vyšetrovatelia nepotvrdili špekulácie o výbuchu na palube, Rusko, Británia aj ďalšie štáty zastavili alebo obmedzili cestovanie do egyptského letoviska.
Najnovšie dnes ruský minister dopravy Maxim Sokolov informoval o zákaze letov egyptskej štátnej leteckej spoločnosti Egyptair do Ruska. Prvýkrát tak oficiálne spojil haváriu ruského lietadla na Sinaji, a zákaz, ktorý označil za dôsledok obáv z bezpečnostných opatrení Egyptairu.
Šarm aš-Šajch a jeho okolie sú však závislé od príjmov z turizmu, ktorý zamestnáva zhruba 80.000 ľudí. Vyšetrovanie prebieha už tretí týždeň a sprevádza ho citeľný úbytok turistov. A to sa už začína prejavovať aj v ekonomike. Viacerí zamestnanci luxusných hotelov potvrdili, že im vedenie oznámilo, aby nechodili do práce, kým sa situácia nezlepší. Podľa AFP takéto inštrukcie dostal v jednom z hotelov každý šiesty zamestnanec.
Miestna turistická komora sa obáva, že ak bude zastavenie letov a úbytok turistov pokračovať, v priebehu pár mesiacov môže prísť o prácu až 40.000 ľudí. Embargo na lety do Egypta vyjde krajinu na približne 280 miliónov USD (260,13 milióna eur) mesačne. Zákaz letov však zasiahol aj cudzincov, ktorí pracujú v egyptskom letovisku.
"Tento týždeň som prišla o prácu," povedala AFP Oxana, Ruska, ktoré pracovala pre egyptskú parfumériu. Dodala, že 16 ľudí z 20-členného tímu predajcov, v ktorom pracovala, sa ocitlo na dlažbe.
Egyptská vláda spolupracuje s medzinárodnými vyšetrovateľmi na objasnení havárie. Americkí a britskí odborníci sa domnievajú, že na palube došlo k výbuchu, čo by mohlo znamenať, že šlo o teroristický útok. Egypt však varuje pred predčasnými závermi. Vyšetrovatelia v súčasnosti analyzujú posledné sekundy záznamov z čiernej skrinky. Egyptské úrady naznačili, že na objasnenie príčiny havárie sa môže čakať aj celé mesiace. Pláž v letovisku sa medzitým vyprázdnila.