MARSEILLE - Obrovská tragédia zachvátila cez víkend Francúzsko. Najmenej 17 mŕtvych si v noci na nedeľu vyžiadali lejaky a bleskové povodne, ktoré postihli Azúrové pobrežie v juhovýchodnom Francúzsku. Bilancia sa možno ešte zvýši, pretože štyria ďalší ľudia sú podľa agentúry DPA nezvestní. Premiér Manuel Valls vyhlásil, že tragédia ním hlboko otriasla. Rozsah materiálnych škôd zatiaľ vyčíslený nebol. Neobjavili sa správy o tom, že by medzi obeťami boli slovenskí občania.
Francúzsky prezident Francois Hollande v meste Biot, ktoré navštívil spolu s ministrom vnútra Bernardom Cazeneuvom, uviedol, že situácia na mnohých uliciach nie je naďalej bezpečná, a vyzval ľudí na pozornosť a opatrnosť.
Vedenie departementu Alpes-Maritimes oznámilo, že v nasadení je viac než 500 záchranárov, pátrajúcich po obetiach. Z mesta Mandeliue-la Napoule neďaleko Cannes hlásili sedem obetí, ktoré podľa predpokladov prišli o život, keď sa snažili dostať svoje autá do bezpečia.
V meste Vallauris-Golfe-Juan objavili troch mŕtvych vo vozidle, v ktorom sa pokúšali prejsť cez zaplavený tunel. Traja ľudia sa utopili v domove dôchodcov v meste Biot, tri úmrtia hlásili z Cannes a jedného mŕtveho v táborisku v Antibes. V regióne zaplavila voda početné cesty i železničné trate. Mnoho cestujúcich uviazlo a v noci zo soboty na nedeľu im rozdávali potraviny a prikrývky. V najmenej jednom prípade museli skupinu táboriacich zachraňovať vrtuľníkom zo strechy karavanu.
Francúzsky prezident François Hollande v nedeľu do postihnutého regiónu odcestoval a navštívil okrem iného dom pre seniorov v Biot, kde zahynuli traja ľudia. Prezident vyslovil pozostalým hlbokú sústrasť a podobne ako Valls prisľúbil oblasti štátnu pomoc.
Pobrežná oblasť, ktorá zahŕňa turistická mesta Nice a Cannes, zasiahli v sobotu večer silné búrky. Vznikli mohutné záplavy, ktoré okrem iného zablokovali cesty a desiatky vlakových súprav so stovkami cestujúcich. Uzavretý musel byť aj hlavný pobrežný diaľničný ťah. Bez elektriny zostalo asi 27 tisíc domácností.
Podľa DPA mnohí obyvatelia kempov utiekli pred vodou na strechy svojich karavanov. Búrke a vody sa nevyhli ani Cannes a Nice. V Nice sa pod vodou ocitla okrem iného slávna pobrežná promenáda. Niekoľko áut skončilo v mori, kam ich odniesla záplavová vlna. "Zachránili sme veľa ľudí, teraz si ale musíme dávať pozor na rabovanie," povedal starosta Cannes Davis Lisnard.
Na Azúrom pobreží zaznamenali rabovanie; zatkli deväť podozrivých
Francúzske úrady zatkli deväť osôb, ktoré rabovali v domoch a obchodoch na juhu Francúzska, ktoré cez víkend zasiahli povodne. Záplavy na Azúrovom pobreží si vyžiadali životy najmenej 17 ľudí, ďalší štyria zostávajú nezvestní.
Ako dnes informovala agentúra Reuters, približne 5000 domov je stále bez dodávok elektrického prúdu. Ešte v nedeľu večer zápasilo s výpadkami prúdu vyše 70.000 domácností. Minister vnútra Bernard Cazeneuve, ktorý postihnutú oblasť navštívil v nedeľu spoločne s prezidentom Francoisom Hollandom, dnes pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol, že do pátracej a záchrannej operácie v oblasti bolo nasadených zhruba 300 policajtov a 543 hasičov.
V regióne zaplavila voda početné cesty i železničné trate. Vlakovú dopravu sa podarilo obnoviť v nedeľu, aj keď obmedzenia pretrvávajú ešte i dnes, keďže niektoré z úsekov tratí sú stále neprejazdné.
Prezident Hollande v nedeľu informoval, že vláda na svojom zasadnutí túto stredu vyhlási departement Alpes-Maritimes za oblasť prírodnej katastrofy, čo urýchli odstraňovanie jej následkov i odškodňovanie obyvateľov.
Prívalové dažde si na juhovýchode USA vyžiadali najmenej osem obetí
Prívalové dažde na juhovýchode Spojených štátov si počas nedele vyžiadali prinajmenšom osem obetí na životoch. Informovala o tom dnes agentúra Reuters. Búrka v niektorých častiach štátu Južná Karolína priniesla doposiaľ od piatka vyše 500 mm zrážok. Dážď podľa vyjadrenia americkej meteorologickej služby dnes už slabne, v priebehu dňa sa však očakáva 50-150 milimetrov zrážok.
Guvernérka Južnej Kalifornie Nikki Haleyová uviedla, že časti štátu zasiahol dážď, k akému prichádza len raz za 1000 rokov, pričom hladina tamojšej rieky Congaree dosahuje najvyššiu úroveň od roku 1936. "Ak ste doma, zostaňte doma," vyzvala občanov Haleyová. "Toto nie je niečo, z čoho si treba robiť fotografie."
Južná Karolína v súvislosti s dažďami nahlásila šesť úmrtí, štyri z nich zapríčinili dopravné nehody. Úrady v Severnej Karolíne zaznamenali ďalšie dve obete na životoch. Dažde zaplavili diaľnice vedúce pozdĺž pobrežia Južnej Karolíny medzi mestom Charleston a Georgetownom, ktorý sa ocitol takmer celý pod vodou. Ľudí podľa vyjadrenia tamojších úradov z domovov evakuujú člny.
Záplavy zasiahli aj metropolu Južnej Karolíny Columbia, kde sa rieka Congaree zvýšila za 12 hodín o tri metre, pričom tamojšie úrady obyvateľov vyzvali, aby si prevárali pitnú vodu, keďže potrubie je poškodené. Občanov zároveň vyzvali, aby radšej necestovali. V ôsmich mestách štátu vrátane Columbie zároveň platí zákaz vychádzania. Miestne školy a univerzity zrušili pondelňajšiu výučbu.