BRATISLAVA - Zatiaľ čo Európa má plné ruky práce s utečeneckou krízou, Vladimir Putin rozohráva geopolitické hry. Iba pred pár dňami sa objavila správa, že chce postaviť v Bielorusku novú vojenskú základňu, pričom prezident Lukašenko o tom nechce ani hovoriť. Poliaci to dokonca označili za Putinov Anšlus. O čo ide ruskému prezidentovi a čo stojí za iniciatívou v Bielorusku?
Lukašenko základňu nekomentuje
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko Putinovu iniciatívu zatiaľ nekomentoval. Obaja prezidenti sa pritom uplynulý piatok stretli v čiernomorskom letovisku Soči. AP pripomenula, že Bielorusko je naďalej závislé od Moskvy finančne aj energeticky. Putin v sobotu nariadil podpísať zmluvu o vybudovaní ruskej leteckej základne v Bielorusku a prikázal ministerstvu obrany, aby o nej začalo rokovať za účasti expertov z rezortu ruskej diplomacie. Výnos o tom bol zverejnený na informačnom portáli ruskej vlády.
Putinov krok má dva významy
Podľa Alexandra Dulebu sleduje Putin dva ciele. "Zverejnenie ruského zámeru vnímam ako reakciu na dve veci: prvá, zvýšenie pripravenosti armád členských krajín NATO zasiahnuť v prípade potreby na obranu pobaltských krajín (ochrana vzdušného priestoru, budovanie jednotky rýchleho nasadenia)," menuje Duleba.
Druhý cieľ sa môže týkať údajných plánov USA na rozmiestnenie nových zbraňových systémov v Nemecku."Nedávne informácie, ktoré priniesla nemecká ZDF o údajných plánoch USA rozmiestniť na území Nemecka nove zbraňové systémy. Informácie ZDF neboli zatiaľ ani potvrdené ale ani vyvrátené z oficiálnych miest Nemecka alebo USA. Keďže ruské médiá, na rozdiel od napr. nemeckej ZDF, sa vo svete netešia príliš veľkej dôveryhodnosti, v informačnej vojne medzi Ruskom a Západom, ktorá, bohužiaľ, stále prebieha, nestačí nepotvrdená informácia ruského média o tom, že ako odpoveď na zámer USA rozmiestniť nove zbraňové systémy v Nemecku Rusko postaví základňu v Bielorusku. Naopak, ako svedčí i uvádzaný prípad informácie ZDF, ktorá sa odvoláva na dokumenty Ministerstva financií USA (!), to bohužiaľ, platí," analyzuje expert situáciu.
Informačná hra
Ak má verejnosť brať Putina vážne, musí vydať dekrét, myslí si odborník. Navyše, ruská propaganda nás presvedčila, že nie nšetkému z ruských médií sa dá veriť. "Ak Rusi chcú, aby si ich zamýšľané protiopatrenie niekto všimol a bral vážne, musí nastúpiť prezident a vydať dekrét. Je to iba informačná hra, zatiaľ, to určite nie je nič viac. Zaujímavá na tejto hre je iba jej asymetria: prezident Putin verzus rešpektované západné médiá, občas pravda, prinášajúce neoverené informácie. Závery, ktoré z toho vyplývajú, nech si urobí každý sám," zakončil Alexander Duleba.
Putin chce zmenšiť šance na potenciálny útok
Prezident ruskej Akadémie pre geopolitické problémy Konstantin Sivkov v rozhovore pre agentúru RIA Novosti uviedol, že vybudovanie ruskej leteckej základne v Bielorusku "zmenší šance protivníka podniknúť útok na ciele v Rusku". "Čím ďalej od našich hraníc posunieme líniu uvedenia našich stíhačiek do boja, tým bude mať náš protivník menšiu šancu na úspešný útok na ciele na našom území. Budovanie našich základní za hranicami Ruska od nás odsúva potenciálne vojenské hrozby," vysvetlil Sivkov.
Dodal, že Rusko a Bielorusko sú de facto spoločným územím, preto vybudovanie ruskej základne v Bielorusku je aj posilnením jeho obrany, a to práve v najviac ohrozenom smere. Sivkov súhlasil s názorom, že plány na vybudovanie ruskej leteckej základne v Bielorusku súvisia aj so súčasnou zložitou geopolitickou situáciou. "Aj keď je jasné, že NATO do priameho boja nepôjde, treba byť v strehu a mať skupinu vojsk, s ktorej pomocou by sme mohli adekvátne reagovať, ak by NATO začalo koncentrovať svoje sily," vyhlásil Sivkov.