MOSKVA - Rusko a Irán začali koordinovať svoje operácie na území Sýrie s cieľom podporiť režim súčasného prezidenta Bašára Asada, tvrdí americký denník Wall Street Journal (WSJ). Táto situácia kladie prekážky realizácii diplomatických cieľov Spojených štátov v regióne.
Podľa zdrojov WSJ sa v uplynulom období v Moskve uskutočnilo niekoľko stretnutí ruských a iránskych diplomatov, generálov a vojenských stratégov. Na schôdzkach sa diskutovalo o možnostiach ochrany a záchrany Asadovho režimu, ako aj o dislokácii ruských vojakov na sýrskom území, píše WSJ.
Bázou pre iránsko-ruskú operáciu je provincia Lázikíja, ktorá je pod kontrolou Asadových síl a ktorú sa protivládni povstalci už dlhšie snažia odrezať od spojenia s Damaskom. O pomoci súčasnému sýrskemu režimu zo strany Ruska sa začalo hovoriť minulý týždeň - okrem iného aj na základe družicových snímok, ktoré potvrdili nárast ruskej vojenskej techniky v Lázikíji.
Rusko opakovane vyhlásilo, že v Sýrii sa nachádzajú jeho vojenskí špecialisti, ktorí pomáhajú tamojšej armáde s používaním výzbroje a vybavenia poskytnutého Moskvou na boj proti extrémistickej organizácii Islamský štát ovládajúcej časť územia krajiny. Ruské ministerstvo zahraničných veci i Kremeľ viackrát otvorene zdôraznili, že Rusko podporuje Damask v boji proti terorizmu.
Pokiaľ ide o priamu vojenskú podporu, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov minulý týždeň vyhlásil, že Rusko je pripravené posúdiť žiadosť Sýrie o spoluúčasť na operácii sýrskej armády proti IS.
Sýrsky prezident Bašár Asad v minulosti priznal, že jeho režim má podporu Iránu v politickej, ekonomickej i vojenskej oblasti, kde ide o dodávky vojenskej techniky, nie o priame zapojenie sa iránskych jednotiek do bojov proti protivládnym povstalcom.
Medzinárodná komisia pre vyšetrovanie udalostí v Sýrii v pondelok vyzvala štáty sveta, aby prestali s dodávkami zbraní účastníkom tamojšieho ozbrojeného konfliktu. Predseda vyšetrovacej komisie Paulo Sergio Pinheiro dnes v Ženeve upozornil, že tým podnecujú konflikt, ktorý si od marca 2011 vyžiadal už viac ako štvrť milióna obetí. Pinheiro súčasne varoval, že krajiny dodávajúce do Sýrie zbrane by mohli byť volané na zodpovednosť za spoluúčasť na závažných prípadoch porušovania ľudských práv.
Iránska armáda je najspoľahlivejšou silou a je schopná poraziť IS
Iránsky prezident Hasan Rúhání dnes označil iránsku armádu za najspoľahlivejšiu silu, ktorá je schopná poraziť teroristov rozmáhajúcich sa v regióne. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej mal Rúhání na mysli extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). V prejave, ktorý iránska televízia odvysielala dnes v priamom prenose, Rúhání uviedol, že iránske jednotky pomáhajú Iraku a Sýrii v ich boji proti ozbrojencom z IS. Zdôraznil však, že Irán nemá žiadne vojenskézámery proti iným štátom.
Spresnil, že ak "teroristi začnú v regióne expandovať, jeho jednou nádejou bude iránska armáda a (iránske elitné) Revolučné gardy". Upozornil tiež, že blízkovýchodné štáty by sa nemali veľmi spoliehať na "západné mocnosti ako (svojich) obrancov". Uviedol, že ak by niektorá z krajín regiónu čelila hrozbe terorizmu, môže počítať s pomocou Iránu.
Agentúra AP uviedla, že Irán už vyslal svojich vojenských poradcov do Iraku i Sýrie, aby tamojším veliteľom pomohli v boji proti IS. Podľa dnešných Rúháního slov Irán obom štátom pomáha "na ich žiadosť".
Rúháního televízny prejav sa uskutočnil pri príležitosti výročia irackej invázie do Iránu z 22. septembra 1980, ktorej predchádzali dlhotrvajúce cezhraničné konflikty, séria rôznych incidentov a prerušenie diplomatických vzťahov. Odvtedy si v Iráne každý rok pripomínajú týždeň "obetavej obrany". Iracko-iránska vojna sa skončila 20. augusta 1988 podpísaním zmluvy o prímerí a zachovaní hraníc v stave spred vojny.