BRATISLAVA - Ministri vnútra Európskej únie budú dnes rozhodovať o návrhu opatrení na riešenie utečeneckej a migračnej krízy, medzi inými aj o návrhu na zavedenie stáleho mechanizmu kvót. Krajiny Visegrádskej štvorky sú však proti povinným kvótam. Podľa spoločnej deklarácie premiérov Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska, v ktorej lídri kvóty odmietli, by mali postupovať aj ministri vnútra týchto krajín.
Rada vo formáte ministrov vnútra by však mala rozhodovať podľa kvalifikovanej väčšiny, teda sa môže stať, že ostatné členské štáty prehlasujú krajiny V4. Ako sa vyjadril Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, "ak vezmeme do úvahy, že Briti, Dáni a Íri hlasovať nebudú, keďže majú výnimku vo vzťahu k azylovej politike, na rozhodnutie bude potrebný súhlas 14 štátov EÚ".
Ako Králik doplnil, podľa Lisabonskej zmluvy platí tiež mechanizmus, podľa ktorého môže členský štát po hlasovaní požiadať, aby sa preskúmalo, či štáty, ktoré hlasovali za, predstavujú aspoň 65 percent populácie EÚ. "Ak sa tento počet nedosiahne, návrh nemôže byť prijatý," uviedol Králik. Takisto sa môže stať, že ministri sa nedohodnú a budú požadovať, aby o tejto otázke rozhodli lídri EÚ na summite.
Predseda vlády Robert Fico aj minister vnútra Robert Kaliňák sa vyjadrili, že o takom rozhodnutí nechcú špekulovať a uvidia, ako zasadnutie Rady dopadne. Robert Kaliňák tiež vyzval na hľadanie kompromisného riešenia v otázke utečeneckej krízy. Kompromisom by podľa ministra mohlo byť riešenie, aké Slovensko dohodlo s Rakúskom - dočasné umiestnenie azylantov v inom štáte, aby sa uľahčilo štátu, kde žiadajú o azyl.
Ako v nedeľu vyhlásil Fico, Kaliňák mechanizmus povinného prerozdeľovania odmietne. O dnešnom zasadnutí v nedeľu spolu hovorili i predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker a premiér Robert Fico. Kaliňák zase hovoril so svojim českým rezortným kolegom Milanom Chovancom. Ako informovala Gabriela Vaňková z českého ministerstva vnútra, ministri sa zhodli, že vzhľadom na opatrenia Nemecka, ktoré zaviedlo kontroly na hraniciach s Rakúskom, kvóty nemajú zmysel. Ako sa ďalej Chovanec vyjadril, Česká republika aj Slovensko prijímajú okamžité opatrenia na hraniciach s Rakúskom a Slovensko aj na hranici s Maďarskom. Takisto sa zhodli na ešte intenzívnejšej a pružnejšej výmene informácií.