BEJRÚT – Dvojdňové prímerie bolo dohodnuté medzi sýrskymi sunnitskými povstalcami, vládnou armádou a jej spojeneckým libanonským hnutím Hizballáh - bude platiť v povstalcami ovládanom meste Zabadání a dvoch šiitských dedinách v sýrskej provincii Idlib. Tlačovú agentúru Reuters o tom dnes informovali zdroje z oboch nepriateľských táborov.
Zabadání sa nachádza pri hraniciach s Libanonom a v blízkosti diaľnice spájajúcej sýrsku metropolu Damask s libanonským hlavným mestom Bejrút, preto je významným strategickým bodom. O Zabadání sa vedú ťažké boje, preto z neho ušlo už takmer všetko civilné obyvateľstvo.
Prímerie sa má začať dnes o 06.00 h miestneho času (05.00 h SELČ), dodali zdroje. Rokovania medzi súperiacimi stranami budú pokračovať a budú sa zameriavať na ďalšie otázky. Rokovania za stranu povstalcov vedie sýrska povstalecká skupina Ahrár aš-Šám, teda spojenec Frontu an-Nusra napojeného na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida.
Islamský štát prepustil 22 unesených asýrskych kresťanov
Sunnitská extrémistická skupina Islamský štát (IS) prepustila 22 spomedzi niekoľkých desiatok asýrskych kresťanov, ktorých začiatkom roka uniesla z dedín v severovýchodnej časti Sýrie. Agentúra Reuters o tom dnes informovala s odvolaním sa exilové Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.
Bojovníci z IS vo februári zajali vyše 200 príslušníkov asýrskej menšiny pri nájazdoch na dediny pri meste Hasaka, kde tvoria väčšinové obyvateľstvo Kurdi. Podľa šéfa SOHR Rámího Abdal Rahmána je viac ako 150 z nich naďalej v rukách radikálnych islamistov.
Predseda švédskeho zväzu Asýrčanov Afram Yakoub správu o prepustení časti zajatcov potvrdil s tým, že skupinu tvoria muži a ženy v pokročilom veku. Poprel pritom tvrdenie Abdal Rahmána, že za nich zaplatili výkupné. Reuters uvádza, že ďalších 19 zajatcov IS prepustil ešte v marci.
Islamský štát útočí na príslušníkov náboženských menšín i sunnitských moslimov, ktorí neodprisahali vernosť jeho kalifátu vyhlásenému na časti územia Sýrie a Iraku. Kresťanov islamisti navyše považujú za neveriacich, a sú preto častým terčom prenasledovania. V Sýrii do roku 2011, keď tam vypukla občianska vojna, žilo až 1,1 milióna kresťanov, z nich viac ako 700.000 už z krajiny ušlo.