Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Výročie zhodenia atómovej bomby na Hirošimu poukazuje na dôležitosť dohody s Iránom

John Kerry
John Kerry (Zdroj: SITA)

HIROŠIMA/KUALA LUMPUR – Sedemdesiate výročie zhodenia atómovej bomby na japonské mesto Hirošima ešte o to viac zdôrazňuje dôležitosť jadrovej dohody vyjednanej medzi Iránom a svetovými mocnosťami, povedal dnes na návšteve Malajzie americký minister zahraničných vecí John Kerry.

Výročie bombardovania Hirošimy je podľa neho "veľmi, veľmi silnou pripomienkou" dôsledkov vojny. Kerry sa tak vyjadril počas rokovania s japonským ministrom zahraničných vecí Fumiom Kišidom.

Na druhej strane to podľa neho poukazuje na dôležitosť jadrovej dohody s Iránom, ktorá podľa administratívy prezidenta Baracka Obamu zabráni Teheránu, aby vyrobil zbraň hromadného ničenia. 

"Je nemožné na to nemyslieť," povedal a dodal, že sledoval dnešný slávnostný ceremoniál v Hirošime. Šéf americkej diplomacie zároveň vyzdvihol aktuálne silné väzby medzi USA a Japonskom a vzdal úctu tým, ktorým sa podarilo atómový útok na Hirošimu prežiť.

Na dnešné spomienkové slávnosti pri príležitosti 70. výročia zhodenia atómovej bomby na mesto Hirošima pricestovali do Japonska diplomati, politici a predstavitelia z približne 100 zahraničných štátov, napísal v noci nadnes denník The Japan Times s odvolaním sa na miestne médiá. 

Spolu s obyvateľmi mesta si tragédiu pripomenuli tiež najvyšší činitelia krajiny vrátane japonského premiéra Šinzóa Abeho. Presne o 08.15 h miestneho času (01.15 SELČ) sa v meste rozozneli zvony; práve v tom čase pred 70 rokmi zhodili Spojené štáty na Hirošimu atómovú bombu, ktorá zabila desaťtisíce ľudí. 

Pamiatku obetí si dnes pri hirošimskom pamätníku mieru minútou ticha uctili tisíce ľudí. Súčasťou tradičného mierového ceremoniálu bolo tiež vypustenie holubíc mieru, pričom oficiálny program bude pokračovať dnes i v nasledujúce dni. V Hirošime sa už od stredy konali rôzne neformálne mierové podujatia, modlitby, happeningy a spomienkové zhromaždenia.

"Musíme pokračovať v úsilí očistiť svet od jadrových zbraní," povedal v prejave premiér Abe, ktorého citoval server britskej spravodajskej stanice BBC. Premiéra Abeho na oficiálnej ceremónii sprevádzala americká veľvyslankyňa Caroline Kennedyová, ktorá sa na tomto podujatí zúčastnila už druhý raz za sebou, ako aj vysoká činiteľka ministerstva zahraničných vecí USA Rose Gottemoellerová, majúca na starosti dohľad nad zbraňami a medzinárodné bezpečnostné záležitosti.

Obe sa pripoja tiež k nedeľnej spomienkovej slávnosti v meste Nagasaki, ktoré zničil druhý atómový útok Spojených štátov. Podľa amerického veľvyslanectva v Tokiu ide o prvý prípad, keď sa na týchto podujatiach zúčastní vysoko postavený vládny predstaviteľ Washingtonu.

Americké lietadlo typu B-29 zhodilo 6. augusta 1945 o 08.15 h miestneho času na centrum Hirošimy prvú atómovú bombu v dejinách ľudstva použitú proti civilnému obyvateľstvu. Pri útoku zahynulo 70.000-80.000 ľudí a vyše 100.000 utrpelo vážne zranenia. Na následky ožiarenia neskôr zomreli desaťtisíce ďalších osôb.

O tri dni neskôr, 9. augusta 1945, letectvo USA zbombardovalo jadrovou náložou aj mesto Nagasaki. Výbuch spôsobil smrť asi 40.000 obyvateľom, ďalších 25.000 ľudí bolo zranených a na následky rádioaktívneho žiarenia zomreli neskôr tisíce ďalších. 

Japonsko niekoľko dní po zhodení atómových bômb kapitulovalo, čím sa skončila druhá svetová vojna aj v Ázii. Na mieste epicentra hirošimského výbuchu vybudovali v rokoch 1949-56 pamätný komplex. Od roku 1955 sa v Hirošime i Nagasaki každoročne konajú medzinárodné konferencie za zákaz atómových a vodíkových zbraní.

Viac o téme: IránJohn KerryHirošima
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu