CLEVELAND – Polícia v americkom Clevelande zadržala 71 osôb podozrivých z účasti na násilných protestoch. Nepokoje v tomto takmer 400-tisícovom meste vypukli v noci nadnes po tom, ako súd zbavil obvinení príslušníka miestnej polície, ktorý pred troma rokmi zastrelil dvoch podozrivých neozbrojených Afroameričanov. Oznámila to dnes agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu.
Demonštrácie, reagujúce na sobotňajšie vynesenie verdiktu, boli prevažne pokojné. Časť protestujúcich však zablokovala dopravu a začala napádať chodcov a návštevníkov reštaurácií v centre mesta. Clevelandský sudca v sobotu dospel k záveru, že 31-ročný belošský policajt Michael Brelo pri zásahu z novembra 2012 konal primerane situácii a že nie je vinný z dvoch prípadov neúmyselného zabitia. Súčasne zdôraznil, že nie je možné určiť, ktorý z policajtov zapojených do zásahu vypálil osudné výstrely.
Brelovi tak už nehrozí väzenie, ale je až do uzavretia celého prípadu postavený mimo služby v polícií bez nároku na mzdu. Malissa Williamsová (30) a Timothy Russell (43) prišli o život počas naháňačky, pri ktorej policajti prenasledovali ich auto jazdiace vysokou rýchlosťou. Russel, ktorý bol za volantom, nezastavil, ani keď mu cestu zablokovalo policajné auto.
Narazil do neho a viedol vozidlo k ústrety stojacemu policajtovi. Trinásť prítomných príslušníkov vrátane Brela v tom momente spustilo intenzívnu paľbu na vozidlo s dvojicou podozrivých, pričom každého z nich zasiahla viac ako 20-krát. Pri následnej prehliadke ich auta sa nenašla žiadna zbraň. Celkovo policajti vystrelili až 137 krát.
Súdny verdikt z Clevelandu bol v USA očakávaný s napätím. V poslednej dobe došlo totiž došlo v Spojených štátoch k sérii široko medializovaných prípadov zastrelenia Afroameričanov pri policajných akciách. Hlavne vlaňajšie takéto udalosti z New Yorku a Fergusonu v štáte Missouri a tohtoročná kauza z Baltimore a podnietili vlnu niekedy aj násilných protestov i celonárodnú debatu o primeranosti policajných zásahov voči príslušníkom menšín.