BRATISLAVA - Najšťastnejšou krajinou na svete je Švajčiarsko, najmenej šťastní ľudia naopak žijú v západoafrickom Togu. Slovensko sa v rebríčku šťastia umiestnilo na 45. mieste. Vyplýva to zo Správy o šťastí vo svete, ktorú pre Organizáciu Spojených národov vypracovala organizácia SDSN. Šťastie vedci skúmali v celkom 158 štátoch.
Za Švajčiarskom sa na popredných priečkach indexu šťastia umiestnil Island, Dánsko, Nórsko a Kanada. Do prvej desiatky sa dostali ešte Fínsko, Holandsko, Švédsko, Nový Zéland a Austrália. Spojené štáty sa umiestnili na 15., Nemecko na 26. a Francúzsko na 29. mieste. Česká republika obsadila 31. priečku, ľudia sú tam zhruba rovnako šťastní ako v Argentíne či Uruguaji.
Až za Českom sa umiestnili napríklad aj juhoeurópske krajiny ako Španielsko (36.) a Taliani (50.) či Poliaci (60.) sú ešte menej šťastní ako Slováci. Rusko obsadilo 64. a Čína 84. pozíciu. Najmenej šťastní sú ľudia predovšetkým v afrických krajinách a štátoch postihnutých dlhodobými konflikty. Najnižšia priečky v rebríčku šťastia obsadili Togo, Burundi, Sýria, Benin, Rwanda a Afganistan.
Správa, ktorú financovala OSN, vychádza z prieskumu uskutočneného v rokoch 2012 až 2014 EOS Gallup. Respondenti mali na stupnici od jednej do desať hodnotiť, ako sú práve šťastní a tiež, ako sú celkovo spokojní so svojím životom. V prvej desiatke je až 7 európskych štátov, Europánia sa celkovo cítia veľmi šťastní.
Podľa autorov štúdie ovplyvňujú pocit šťastia v danej krajine z najväčšej časti faktory ako hrubý domáci produkt na obyvateľa, dĺžka života, korupcia, sloboda sa rozhodovať, štedrosť spoluobčanov a existencia niekoho blízkeho, o koho sa možno oprieť. Správa tiež zdôrazňuje, že aj keď väčšina najšťastnejších krajín patrí k najbohatším, samotný príjem nie je tak dôležitým faktorom šťastia ako osobná sloboda a podpora spoločnosti.