GARISSA - Dievčinu, ktorá prežila štvrtkové zabíjanie islamistov v areáli univerzity v kenskej Garisse, dnes po dvoch dňoch našli v jej úkryte. Informovali o tom kenské úrady.
Cynthia Cheroitichová uviedla pre agentúru AP, že pred vyčíňaním islamistov sa schovala do skrine a zamaskovala sa šatstvom. Zo svojej skrýše nevyšla ani vtedy, keď jej priateľky poslúchli výzvu islamistov, aby sa vzdali. Vyslobodili ju dnes predpoludním príslušníci polície, ktorým táto 19-ročná kresťanka spočiatku nedôverovala, pretože ich podozrievala, že sú militanti. Z úkrytu vyšla až vtedy, keď sa jej spoznala hlas jedného z jej vyučujúcich, ktorého policajti priviedli.
Cheroitichová podľa AP pôsobila unaveným dojmom a bola vysmädnutá, inak sa jej zdravotný stav zdal byť v poriadku. Dobrá správa o Cheroitichovej prežití sa objavila v čase, keď sa Keňa ešte len spamätáva z útoku islamistov, pri ktorom zahynulo 148 ľudí a ďalších asi 80 ich bolo zranených. Ďalší ľudia zostávajú nezvestní. Kenská polícia dnes pre podozrenie zo spoluúčasti na masakre zatkla päť podozrivých. Troch z nich zadržali dnes, keď sa pokúšali prejsť cez kensko-somálsku hranicu.
Podľa hovorcu ministerstva vnútra je táto trojica napojená na Mohameda Mohamuda, známeho aj pod menom Dulyadin Gamadhere. Gamadhere bol učiteľom v madrase Kenyan Madrassa Islamic school a vyšetrovatelia ho podozrievajú, že koordinoval útok v Garisse. Kenské úrady vypísali odmenu vo výške v prepočte 220.000 dolárov za informácie vedúce k jeho dolapeniu. Zvyšných dvoch podozrivých zatkli v univerzitnom areáli v Garisse.
Pri štvrtkovom útoku na univerzitu v Garisse použili maskovaní útočníci z islamistických milícií aš-Šabáb okrem ručných strelných zbraní aj granáty. Spočiatku strieľali bezhlavo, neskôr prepustili viacerých moslimov a namiesto nich sa začali zameriavať na kresťanov. Celá dráma trvala zhruba 15 hodín a skončila sa smrťou páchateľov.
Aš-Šabáb tvrdí, že útok na univerzitu bol odplatou za prítomnosť kenských jednotiek v Somálsku a za zlé zaobchádzanie s moslimami na území Kene. Dejisko útoku, mesto Garissa, leží 200 km od hraníc Kene so Somálskom, kde proti miestnym islamistom bojujú v rámci afrických mierových zborov a po boku vládnych jednotiek aj kenskí vojaci. Štvrtková udalosť bola najväčším útokom spáchaným na objekty v Keni od roku 1998, keď al-Káida pri bombovom atentáte na veľvyslanectvo USA v Nairobi zabila vyše 200 ľudí.