AMMÁM - Islamský štát konečne spoznal svojho najväčšieho protivníka. Je ním jordánsky kráľ Abdalláh II. Okrem tvrdej odplaty za úpalenie jordánskeho pilota kráľ džihádistom sľúbil, že ich vyhladí z povrchu zeme.
Aj Američania považujú Jordánsko za umiernenú krajinu v tak destabilizovanom a nebezpečnom regióne Blízkeho východu. Preto je Abdalláh II. viac obľúbený v zahraničí ako doma. Imidž si polepšil doma nedávno tým, že za upálenie jordánskeho pilota vyhlásil doslova krížovú výpravu proti Islamského štátu.
Jordánci si brúsia zuby na Islamský štát
Odvtedy Jordánsko vysiela pravidelné letecké nálety na džihádistov a rozmiestnilo pozemné jednotky na hranicu s Irakom. Podľa niektorých zdrojov si týmito krokmi získal všetkých obyvateľov. Okrem tvrdých vyhlásení totiž Abdalláh aj koná. "Všetci stojíme zjednotení za hášimovským vedením v boji proti terorizmu," nieslo na transparentoch ľudí, ktorí vyšli do ulíc, aby vyjadrili podporu kráľovi. Práve toto je pozícia, ktorá mu vyhovuje.
Česť slúžiť armáde
Je v poradí tretí kráľ z hášimovskej dynastie, ktorá vedie Jordánsko už od roku 1921. Jeho matka je z Británie. Mnoho ľudí mu vyčíta, že vie lepšie po anglicky ako po arabsky. V mladosti si prešiel viacerými pozíciami v armáde. Ako mladík nastúpil do britskej vojenskej akadémie. V roku 1985 sa vrátil do Jordánska, kde lietal s helikoptérou. V roku 1993 sa ujal vedenia špeciálnych jednotiek. Podľa neho je služba v armáde predovšetkým veľká česť.
Abdalláh II má blízko k armáde
Zahral si v Star Treku
Abdalláh je veľkým fanúšikom Star Treku, v jednom diele si aj zahral. Okrem toho má rád vodné motoristické športy. Zaujímavé je ako prežil arabskú jar. Keď ľudia vyšli do úlíc, rozpustil parlament, vyhlásil predčasné voľby a sľúbil ekonomické reformy. Kritici mu vyčítajú, že tento sľub príliš nedodržal a vládne sily stále perzekvujú vo väčšej či menšej miere opozíciu.
Tvrdá odplata
Jordánsky kráľ pred pár dňami uviedol, že jeho krajina vedie proti militantom "vojnu princípov". Odpoveď Ammánu na brutálne zavraždenie pilota bude podľa neho "tvrdá, pretože táto teroristická organizácia nebojuje len proti nám, ale aj proti islamu a jeho hodnotám". Abdalláh ďalej prisľúbil udrieť na militantov "tvrdo v samom centre ich bášt".
Jordánske špeciálne jednotky patria k najlepším
Z povrchu zeme by mali pomôcť vymazať IS jordánske špeciálne jednotky. Ich tím je zložený zo 14 tisíc mužov a je jeden z najefektívnejších bojových a spravodajských bataliónov v regióne. Dobre vycvičené sú aj vďaka tréningom s americkou armádou. Stredisko špeciálnych jednotiek obsahuje tréningové priestory, kde vojaci nacvičujú napríklad únosy lietadiel. S reorganizáciou začal kráľ Abdalláh v roku 1996 spolu s Američanmi.
Za tri dni 56 leteckých útokov na Islamský štát
Hlavný veliteľ jordánskeho letectva v nedeľu povedal, že jordánske stíhačky uskutočnili počas troch dní 56 útokov, pri ktorých intenzívne bombardovali baštu militantov Islamského štátu na severovýchode Sýrie. Sériou bombových útokov na pozície džihádistov v Sýrii a Iraku reagovalo na brutálne upálenie zajatého jordánskeho pilota bojovníkmi Islamského štátu. Jordánske stíhačky útočili na IS vo štvrtok, v piatok i v sobotu.
"Dosiahli sme, čo sme mali v úmysle. Zničili sme logistické centrá, sklady zbraní a naším cieľom boli aj úkryty ich bojovníkov," vyhlásil na tlačovej konferencii šéf jordánskeho letectva, generála Mansúr Džbúr, Citovala ho tlačová agentúra Reuters.
Povedal, že Jordánsko uskutočnilo takmer 20 percent z celkového počtu doterajších útokov Američanmi vedenej koalície na ciele Islamského štátu v Sýrii a dodal, že dbalo na to, aby nezasiahlo civilistov. Tieto útoky viedli k "zníženiu" potenciálu militantov o takmer 20 percent, zdôraznil. "Sme odhodlaní vymazať ich z povrchu Zeme," dodal.