BRUSEL - Vedúci predstavitelia EÚ zvažujú možnosť zavedenia nových sankcií voči Rusku. Dôvodom je nárast ozbrojeného násilia na východe Ukrajiny, kde pri útokoch na Mariupol, pripísaných na účet proruských separatistov, bolo 30 civilistov zabitých a vyše 90 ľudí utrpelo zranenia. Uviedol dnes európsky internetový denník EurActiv.
"Opäť sa potvrdilo, že zmierovanie posmeľuje páchateľa páchať ešte vážnejšie násilie. Je načase, aby sme presadzovali politiku založenú na faktoch, nie na ilúziách," napísal predseda Európskej rady Donald Tusk na svojom účte na Twitteri. Svoje stanovisko zverejnil po telefonickom rozhovore s prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom.
Tuskova reakcia, ako uviedol EurActiv, naznačuje zmenu prístupu voči postoju, aký presadzoval jeho predchodca Herman Van Rompuy. Ten dával prednosť väčšej diskrétnosti a zmierlivejšiemu prístupu k Rusku. Tusk týmto vyjadrením podporil úvahy lotyšského predsedníctva v EÚ, ktoré varovalo, že voči Moskve budú zavedené nové sankcie, a požiadalo o zvolanie mimoriadnej schôdze ministrov zahraničných vecí členských štátov únie. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová už potvrdila, že mimoriadne zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné záležitosti sa bude konať v Bruseli vo štvrtok 29. januára.
Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkévičs, ktorý 12. januára počas návštevy v Moskve hľadal možnosti spolupráce medzi EÚ a Ruskom, po útokoch v Mariupole prostredníctvom svojho konta na Twitteri uviedol, že separatisti útokmi na toto mesto porušili dohody z Minska.
"Rusko má plnú zodpovednosť za ich zastavenie. Inak prídu ďalšie, dodatočné sankcie," upozornil Rinkévičs. Ministri zahraničných vecí EÚ sa na svojom poslednom stretnutí 19. januára zhodli v názore, že nie je doba vhodná na rušenie či oslabenie vlani prijatých sankcií voči Rusku. Naopak, ako naznačujú vyhlásenia Tuska a Rinkévičsa. môže dôjsť k ich posilneniu.