BRUSEL - Európski ministri zahraničných vecí sa stretli dnes v Bruseli na rokovaniach, ktorých cieľom je pripraviť pôdu na vytvorenie novej stratégie vzťahov voči Ruskej federácii a lepšie koordinovať svoje úsilie v boji proti terorizmu.
Ministri za zhodli v názore, že nedávne ozbrojené útoky na redakciu časopisu Charlie Hebdo a židovský obchod v Paríži, aktivizovanie teroristickej siete v Belgicku a hrozby zachytené na území Nemecka naznačujú, že teroristická hrozba sa týka všetkých členských štátov únie. Lídri EÚ budú o hrozbách terorizmu rokovať na mimoriadnom summite 12. februára v Bruseli.
Dnešné rokovania Rady EÚ pre zahraničné záležitosti by mali vyústiť do prípravy opatrení účinnejšej koordinácie členských štátov v boji proti terorizmu a do predchádzania a eliminácie týchto hrozieb. Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová dnes v tejto súvislosti vyzvala na vytvorenie protiteroristickej aliancie s arabskými krajinami. Pred novinármi uviedla, že cieľom tejto aliancie by bola spolupráca a zdieľanie informácií bezpečnostného charakteru.
Na dnešných rokovaniach diplomatov EÚ sa zúčastňuje aj generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Nabíl Arabí. Hlavný koordinátor EÚ v boji proti terorizmu Gilles de Kerchove už od roku 2012 vyzýva 28 členských štátov, aby prijali opatrenia voči tzv. džihádistom, čiže občanom z krajín EÚ, ktorí odošli bojovať do Sýrie a Iraku po boku moslimských radikálnych skupín a potom sa vrátili domov. Títo navrátilci podľa jeho slov predstavujú nebezpečenstvo pre európsku spoločnosť.
Užšia spolupráca na európskej úrovni znamená tesnejšiu koordináciu krokov medzi európskymi spravodajskými službami. Tie musia nájsť spôsob, ako bojovať proti skupinám džihádistov okrem iného aj na internete a sociálnych sieťach. Do tohto programu zapadá aj vytvorenie zoznamu cestujúcich v leteckej doprave (PNR), ktorý bude obsahovať osobné údaje cestujúcich zhromaždených leteckými spoločnosťami.
Podobný systém na zber a analýzu údajov poskytovaných leteckými spoločnosťami už existuje v Spojených štátoch, ktoré rovnaký krok očakávajú aj od EÚ. Európania sa tomu zatiaľ bránia s odvolaním sa na prísnu ochranu osobných údajov.