BRUSEL - Bývalý a najdlhšie slúžiaci poľský premiér, 57-ročný Donald Tusk od dnešného dňa nahrádza Belgičana Hermana Van Rompuya na čele Európskej rady. Tusk je prvým politikom z krajín bývalého komunistického bloku, ktorý získava poprednú funkciu v administratíve EÚ.
Nominácia Tuska do funkcie "prezidenta EÚ" bola známa už koncom augusta, keď sa na jeho mene dohodli premiéri a prezidenti členských štátov EÚ na mimoriadnom summite. Tusk vtedy sľúbil, že využije takmer štvormesačné obdobie zostávajúce do nástupu do funkcie na zdokonalenie svojej angličtiny. Poľský expremiér okrem poľštiny ovláda nemčinu, vo funkcii predsedu Európskej rady však jeho pracovným jazykom bude angličtina.
Tusk v septembri tohto roku po sedemročnom pôsobení na čele poľskej vlády rezignoval na premiérsky post, aby sa mohol zodpovedne pripraviť na prevzatie jednej z najvyšších funkcií v EÚ. Bude predsedať Európskym radám a okrem oficiálneho diania na summitoch bude musieť zvládnuť aj zákulisné politické ťahy, v ktorých bol podľa diplomatov dobrý Van Rompuy.
Tusk už oznámil zloženie svojho kabinetu. V oblastiach zahraničnej politiky mu bude radiť aj slovenská diplomatka Zuzana Michalcová Šutiaková, ktorá pôsobila ako politická asistentka v rámci Politického a bezpečnostného výboru Európskej rady. V období rokov 2006-2011 pracovala s tímom bývalého vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu v otázkach ľudských práv a nešírenia jadrových zbraní.
Najväčšie výzvy pre Tuska budú situácia v eurozóne, ktorá sa snaží dostať sa z finančnej a ekonomickej krízy, čeliť bude čoraz väčším euroskeptickým náladám Londýna, keď britská vláda žiada ďalšie a ďalšie ústupky od Bruselu a náročnou výzvou bude zabezpečiť jednotu členských krajín únie vo vzťahu k Rusku.