FERGUSON – Belošský policajt Darren Wilson, ktorý v lete v americkom meste Ferguson zastrelil mladého černocha, ukončil svoj pracovný pomer s tamojším policajným zborom. Krok prišiel takmer štyri mesiace po inkriminovanom prípade, ktorý v USA rozprúdil nepokoje, informovala dnes agentúra AP.
Wilson čerpal dovolenku od 9. augusta, kedy došlo k streľbe. Jeho odchod od fergusonskej polície oznámil v sobotu jeden z jeho obhajcov, ktorý spresnil, že rezignácia nadobudla okamžitú platnosť. Veľká porota strávila vyše tri mesiace vyhodnocovaním dôkazov a v pondelok oznámila, že Wilsona v danej veci neobviní.
Podľa vlastných slov sa 28-ročný policajt pri zákroku obával o svoj život, keďže 18-ročný Michael Brown ho udrel a siahol po jeho služobnej zbrani. Ministerstvo spravodlivosti prípad stále vyšetruje na federálnej úrovni ohľadom možného porušenia ľudských práv, ako aj zaužívané metódy fergusonského policajného oddelenia.
Wilson pre denník St. Louis Post-Dispatch uviedol, že odchádza z "vlastnej slobodnej vôle" po tom, ako mu jeho policajné oddelenie oznámilo, že dostalo vyhrážky týkajúce sa ďalšieho násilia, ak ostane naďalej v službe. Prípad znova rozdúchal celonárodnú diskusiu o rasových vzťahoch a policajnej moci v Spojených štátoch.
Aktivisti sa vydali na protestný pochod z Fergusonu do Jefferson City
Aktivisti v americkom meste Ferguson sa v sobotu vydali na vyše 190 kilometrov dlhý protestný pochod do Jefferson City, metropoly štátu Missouri, na protest proti zabitiu neozbrojeného černošského tínedžera belošským policajtom. Informovala o tom agentúra Reuters.
Sedemdňový pochod, zorganizovaný Národnou asociáciou pre podporu farebných ľudí (NAACP), sa začal za účasti približne 150 osôb vo fergusonskej štvrti Canfield Green Apartments, kde došlo 9. augusta k zastreleniu 18-ročného Michaela Browna Darrenom Wilsonom, ktorého sa Veľká porota neskôr rozhodla neobviniť.
Prípad znova rozdúchal celonárodnú diskusiu o rasových vzťahoch v Spojených štátoch. NAACP vyzýva na reformu policajných metód, vymenovanie nového policajného šéfa vo Fergusone, ako aj prijatie celonárodného zákona, ktorý by zabraňoval polícii v stíhaní osôb na základe ich rasovej príslušnosti.
Od pondelkového rozhodnutia Veľkej poroty sa vo Fergusone i ďalších veľkých mestách v USA konajú protesty, ktoré prerástli do násilných nepokojov, vypaľovania budov a rabovania obchodov, čo si vyžiadalo zatknutie stoviek ľudí. NAACP očakáva, že k pochodu sa postupne pripojí približne 1000 ľudí.