ŠTRASBURG - Väčšina zo šéfov politických skupín zastúpených v Európskom parlamente (EP) vyjadruje podporu pokračovaniu novej Európskej komisie na čele s jej predsedom Jeanom-Claudom Junckerom. Vyplynulo to z pondelňajšej rozpravy o návrhu na vyslovenie nedôvery šéfovi exekutívy EÚ.
Skupina 76 poslancov na čele s euroskeptickou frakciou Európa slobody a priamej demokracie (EFDD) Nigela Faragea presadila hlasovanie o nedôvere predsedovi komisie s poukázaním, že Juncker ako dlhoročný premiér Luxemburska nezabránil zvýhodnenému zdaňovaniu zahraničných firiem a koncernov vo svojej krajine, čím sa ostatné členské krajiny EÚ ocitli v nevýhode.
Aféra, známa ako LuxLeaks, prepukla začiatkom novembra po tom, ako žurnalisti z Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) uviedli, že luxemburská vláda údajne povolila tajné dohody o zdaňovaní medzi Luxemburskom a 340 nadnárodnými spoločnosťami.
Návrh hlasovať o vyslovení nedôvery Junckerovi predniesol taliansky europoslanec Marco Zanni z frakcie EFDD. Poslanci budú o dôvere Junckerovi, a teda aj o celej komisii, hlasovať vo štvrtok.
Pre vyslovenie nedôvery by bolo potrebné získať dvojnásobnú väčšinu z celkového počtu 751 poslancov. Podľa rozloženia politických síl v EP a na základe vyjadrenia podpory hlavných politických skupín - ľudovcov, socialistiv a liberálov - je pre Junckera viac ako isté, že euroskeptici nezískajú 376 hlasov potrebných pre odstavenie nového predsedu Európskej komisie.