VILNIUS - NATO neponecháva nič na náhodu. Svojich spojencov si chráni. Najnovšie prebiehajú vojenské manévre v Litve, prišla tam na návštevu hlava NATO Jens Stoltenberg. Ten cestuje po Pobaltí, aby uistil spojencov, že vojaci sú pripravení ich brániť. V tejto atmosfére sa nechala uniesť prezidentka Litvy, keď otvorene prehlásila Rusko za teroristický štát!
Včera prišiel Jens Stoltenberg na návštevu do Litvy. V posledných dňoch má na pláne radu náštev s hlavami štátov Pobaltia, aby prediskutovali otázky bezpečnosti a ubezpečil spojencov NATO, že sú pod ich ochrannými krídlami. A možno práve v tejto opojnej atmosfére sa prezidentka Litvy Dalia Grybauskaité nechala uniesť a prehlásila: "Rusko je teroristický štát".
To vyvolalo búrku nevôle v ruských médiách. Odsúdil ju aj ideológ eurázijskej únie a ruského nacionalizmu Alexander Dugin. Niektorí dokonca navrhli, aby Moskva prerušila s Litvou diplomatické vzťahy.
Президент Литвы: Россия — террористическое государство Президент Литвы Даля Грибаускайте назв http://t.co/xxdCBj30Fx pic.twitter.com/VRx12TGPQZ
— Alexandr Dugin (@A_G_Dugin) November 21, 2014
Stoltenberg prehlásil, že kolektívna bezpečnosť je pre NATO priorita. "Kolektívna bezpečnosť je naša hlavná priorita. NATO stojí tesne pri Litve, ako aj pri všetkých spojencoch," povedal včera.
V zasneženom teréne si prezidentka Litvy a Stoltenberg pozreli vojenské manévre vojakov. Stretli sa tiež s vojakmi, ktorí tam pôsobia z Maďarska, Dánska, Ameriky a Litvy. Spolu s ministrom obrany a zahraničných vecí diskutovali bezpečnostné otázky, pretože Rusko podľa posledných správ presúva vojsko smerom na západ k ukrajinským hraniciam.
NATO je pripravené plniť záväzky, ktoré pobaltským štátom sľúbilo na summite vo Walese. "Tento plán je kľúčový na to, aby sme obstáli v otázkach, ktorým dnes čelíme," prehlásil. Takisto Litovčanom poďakoval, že si plnia svoje záväzky ako napríklad v Afganistane a Kosove.
Takisto privítal, že Litva chce zvýšiť výdavky na obranu. "V týchto turbulentných časoch sú to viac než dobré správy," nechal sa počuť Stoltenberg.
Američania cvičia s Japoncami v Pacifiku, Briti s Poliakmi
Americká flotila nacvičuje s japonským námorníctvom vojenské manévre južne od svojich ostrov. Predstavuje sa najmodernejšia bojová technika zahrňujúca stíhačky F-22.
Japonci pre zmenu riešia problémy s Čínou. Spor o ostrovy Senkaku, pod ktorými leží nesmierne nerastné bohatstvo, vyvolalo viacero vojenských reakcií. Najnovšie cvičenie má demonštrovať silu voči Číne. Američania sú po druhej svetovej vojne kľúčovým spojencom krajiny vychádzajúceho slnka.
Briti zase vyslali do Poľska vyše tisíc vojakov a 500 obrnených vozidiel, aby spolu s Poliakmi nacvičovali vojenské manévre. To činí z operácie najväčšiu bojovú silu od čias studenej vojny. Vojaci demonštrujú silu voči Rusku, ktoré stále napína svaly na východe Ukrajiny. Summit vo Walese bol pre tieto manévre kľúčový. Tam sa spojenci dohodli, že podporia východoeurópske štáty, aby sa necítili osamotené voči ruskej hrozbe.
NATO: Zaznamenali sme už vyše 400 priblížení ruských lietadiel
Severoatlantická aliancia zaznamenala od začiatku roka už vyše 400 incidentov, počas ktorých sa ruské lietadlá priblížili k európskemu vzdušnému priestoru. Oznámil to dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, podľa ktorého ide o 50-percentný nárast takýchto incidentov oproti vlaňajšku.
"V Baltskom mori, Nórskom mori, v Čiernom mori a vo vzdušnom priestore v okolí NATO vidíme zvýšenú vojenskú aktivitu Ruska vo vzdušnom priestore," uviedol počas návštevy Estónska Stoltenberg. Podľa jeho slov to pripomína počínanie Sovietskeho zväzu v časoch studenej vojny. Ruské lietadlá neoznamujú svoje letové plány, vypínajú transpondéry a nekomunikujú s civilnými dispečermi. "Tieto lety sú neospravedlniteľné a predstavujú riziko pre bežnú leteckú dopravu," zdôraznil šéf NATO.
Väčšina z takýchto letov bola zaznamenaná v medzinárodnom vzdušnom priestore. K narušeniu letového priestoru NATO došlo len vo "veľmi obmedzenom počte" prípadov. Od začiatku roka 2014 museli lietadlá NATO vzlietnuť voči ruským lietadlám už viac ako 400-krát. Aliancia musela v rovnakom období nasadiť na svojich východných hraniciach päťkrát viac lietadiel.