SOUL - Juhokórejské deti sú najmenej šťastné, ukázal prieskum v rozvinutých krajinách. Podľa agentúry Reuters o tom dnes informovala juhokórejská vláda.
Južná Kórea skončila na chvoste rebríčka 30 krajín z hľadiska spokojnosti detí so svojím životom. Za ňou sa umiestnili Rumunsko a Poľsko. " Najdôležitejším faktorom spokojnosti detí s ich životom je stres v školách, nasledovaný školským násilím, závislosťou od internetu, nedbalosťou a kybernetickým násilím," uviedlo vo vyhlásení juhokórejské ministerstvo zdravotníctva na margo prieskumu vo viac než 4000 domácnostiach s deťmi mladšími než 18 rokov.
Šéf Svetovej banky, Američan Jim Yong Kim, narodený v Južnej Kórei, uviedol, že vzdelávací systém v tejto krajine uvaľuje na deti ťažké bremeno, pretože sa zameriava na súťaženie a dlhé hodiny práce. Jim Yong Kim sa narodil v Soule a do USA sa presťahoval ako päťročný.
Prvý prieskum tohto druhu v Južnej Kórei sa uskutočnil v čase, keď sa 600.000 študentov pripravuje na prijímacie skúšky na vysokú školu, ktorá im môže priniesť miesta na prestížnych univerzitách a zabezpečiť cestu k zamestnaniu v popredných spoločnostiach, píše Reuters. V deň skúšky, 13. novembra, začínajú úrady pracovať neskôr, aby sa predišlo zdržaniu študentov v rannej špičke; aj trh s cennými papiermi sa otvára o hodinu neskôr. V čase skúšky, ktorej súčasťou je i počúvanie s porozumením, je obmedzená domáca letecká doprava.
Viac než polovica detí vo veku od 15 do 19 rokov so samovražednými sklonmi uviedla "študijné výkony a nástup na univerzitu" ako dôvod, upozornil juhokórejský štatistický úrad. Juhokórejskí rodičia sú známi tým, že svoje deti držia v školách do neskorého večera a s výučbou angličtiny začínajú už v materskej škole.