LONDÝN - Paralyzovaný muž dokáže opäť chodiť po priekopníckej terapii, ktorá zahŕňala transplantáciu špeciálnych buniek z jeho nosa do jeho miechy, informovala dnes BBC. Bývalý poľský hasič Darek Fidyka (40), ktorý bol po útoku nožom v roku 2010 ochrnutý od pása nadol, sa po operácii naučil znova chodiť s pomocou chodúľky.
Uvedenú metódu uskutočnili ako prví na svete neurochirurgovia v poľskej Wroclawi v roku 2012. Až teraz však podrobnosti o nej zverejnil vedecký časopis Cell Transplantation. BBC uviedla, že rok sledovala rehabilitáciu pacienta.
Britský neurovedec, ktorého práca s regeneračnými bunkami pomohla paraplegikovi s narušenou miechou opäť chodiť, dnes povedal, že jeho metóda by mohla liečiť obete mozgovej porážky, informovala tlačová agentúra DPA. Britský tím pod vedením Geoffa Raismana z londýnskej univerzity UCL (University College London) v spolupráci s poľským neurochirurgom Pawlom Tabakom pospájali Darekovi Fidykovi nervové vlákna, prerušené pred štyrmi rokmi, keď bol bodnutý do chrbta.
Fidykovi sa tým obnovilo cítenie v dolnej polovici tela, dokáže už chodiť s pomocou chodúľky a dostal šancu žiť znova samostatne. "Veríme, že táto metóda je prelom, ktorý pri ďalšom rozvoji vyústi do historickej zmeny v súčasnosti beznádejnej vyhliadky pre ľudí, ktorých zo života vyradilo zranenie miechy," povedal pre DPA Raisman.
Neurovedec je presvedčený, že úspech u pacientov so zraneniami miechy otvorí cestu uplatneniu podobných princípov pri vymýšľaní nových prístupov k porážke, slepote a hluchote. Uplynulo už 40 rokov, odkedy Raisman prvýkrát opísal, ako sa dokážu samostatne obnoviť nervové vlákna, ktoré prenášajú čuchové vnemy z nosa do mozgu. Tieto čuchové bunky transplantovali pacientovi z nosa na každú stranu osemmilimetrového rezu, ktorý nôž zanechal v jeho mieche.
"Okraje boli dosť blízko seba - ideálna situácia, aby sme sa pokúsili ich spojiť," opísal Raisman, ako poľský neurochirug Pawel Tabako využil jeho metódu a vrátil Fidykovi pri jedinečnej operácii pohyblivosť.