WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama a nový indický premiér Naréndra Módí po pondelkových rozhovoroch vyhlásili, že chcú rozšíriť a prehĺbiť strategické partnerstvo svojich krajín a urobiť z neho vzor pre zvyšok sveta.
V spoločnom "vyhlásení o vízii" vydanom po svojom prvom stretnutí v Bielom dome obaja lídri uviedli, že budú spolupracovať "nielen v prospech oboch našich krajín, ale aj v prospech sveta", informovala agentúra Reuters.
India a USA budú podľa vyhlásenia spolupracovať v oblasti bezpečnosti a boja proti terorizmu a podporia svetový poriadok "založený na pravidlách", zahŕňajúci reformovanú Bezpečnostnú radu OSN, v ktorom India prevezme väčšiu multilaterálnu zodpovednosť. Obama a Módí prisľúbili tiež spoluprácu proti hrozbe, ktorú predstavuje klimatická zmena, a pri riešení následkov nekontrolovaného znečistenia.
Washington chce rozširovať obchodné a bezpečnostné vzťahy s Indiou, ktorú vníma ako kľúčovú protiváhu čoraz asertívnejšej Číny v Ázii. Obama podporil snahu Naí Dillí získať stále kreslo v BR OSN. Vzťah oboch krajín však zatiaľ nenaplnil jeho vyhlásenie z roku 2010 o tom, že sa stane "jedným z definujúcich partnerstiev 21. storočia".
Módího, ktorý nastúpil do funkcie v máji, privítali v Spojených štátoch vrelo, aj keď ešte v roku 2005 mu odmietli vydať víza v súvislosti s nepokojmi v jeho domovskom štáte Gudžarát, pri ktorých tri roky predtým zahynulo vyše 1000 ľudí, prevažne moslimov. Módí popiera akékoľvek previnenie a indický najvyšší súd ho po vyšetrovaní záležitosti očistil od obvinení, že vtedajšia štátna vláda, ktorú viedol, neurobila dosť na zastavenie násilia či ho dokonca prehliadala.